Okul Öncesi Eğitim Kurumlarını Nasıl Seçmeliyiz? Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

25 Şubat 2014 Devamı


Okul Öncesi Eğitim Kurumlarını Nasıl Seçmeliyiz? Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Nelere Dikkat Edilmeli? Anne Baba Okul Öncesi Eğitim Kurumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli? Anne Baba Okul Öncesi Eğitim Kurumu Seçerken Hangi Kriterlere Dikkat Etmeli?

Eğitim – Bilimci Prof.Dr.Ayla Oktay anlatıyor…

Uzun yıllardır okul öncesi eğitimcisi yetiştiriyorum. Spesifik olarak eğitim biliminin o genişliğinden daha daraltarak daha geniş perspektifinden eğitim veriyorum.

  • Burada birinci önemli olan öğretmen. Bu öğretmen kim nerede eğitim almış, nasıl bir performans göstermiş bugüne kadar bu çok önemli
  • Okulun bulunduğu mekan çok önemli
  • Okulun sağladığı fiziki imkanlar, okul gereçleri, eğitim araçları bunlar çok önemli.
  • Okulun disiplin anlayışı ile ailenin disiplin anlayışının benzer en azından yakın olması çok önemli.
  • Çünkü biz burada okulda çocukların sadece eğitmesini değil, anne babaları da eğitmesini bekliyoruz. Beni öğrencilerime her zaman söylediğim şey şu; her çocuğu kaydettiğinizde onun anne babasına da karşı sorumluluklarınız var. Çünkü anne babalar profesyonel eğitimciler değil. Anne baba olmak ayrı bir şey eğitimci olmak ayrı bir şey. Onların yapabilecekleri hataları bizim eğitimcilerimizin görmesi ve onları doğru davranışlara yönlendirmesi burada çok önemli.
  • Ben çok süslü ve pırıltılı okullardan haz etmiyorum doğrusu, zaten hiçbir uzman da bunu önermiyor.
  • Sade olması, temizliğe dikkat edilmesi, güvenli bir ortam olması ve en önemlisi çocuğun burada kendini rahat hissetmesi, rahatça hareket edip eşyalara dokunabilmesi, oyun mekanlarının çocukların ihtiyaçlarına cevap verecek genişlikte ve rahatlıkta olması ve eğitim materyalinin zengin olması tercih sebepleri arasında.

Okul Öncesi Dönemi hakkında tüm merak ettiklerinizi buradan izleyebilirsiniz.

 

Kategori: Soru-Cevap