‘Merkür Retro… Aman Dikkat!’

19 Ocak 2016 Devamı

Bugünlerde tv kanallarında, ya da gazete sütunlarında astrologlardan sıkça duyuyorsunuzdur; ‘Merkür retro… Aman dikkat ‼!’ Peki Merkür retro, ya da Merkür gerilemesi ne anlama geliyor? Bu dönemde neler yapmalı neler yapmamalıyız? Bu yazımda herkesin kafasını karıştıran bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağım.

İkizler ve Başak burçlarının yönetici gezegeni Merkür, Güneşe en yakın ve en hızlı hareket eden gezegen olmasıyla bilinir. Yanına hangi gezegen gelirse gelsin onun şeklini alır, o gezegenin olumlu ya da olumsuz özelliklerini yansıtır. Hatta bu nedenle Osmanlılar, ona ikiyüzlü ve karışık anlamına gelen ‘Utarid’ adını vermişlerdir.

Merkür; bize rasyonel aklı, dil ve konuşmayı, iletişimi ve iletişim kaynaklarını, yazı ve hesapta ustalığı, zeka ve dikkati, eğitimi, analiz etmeyi, organize etmeyi, hüner ve sanatı, taşımacılığı, ulaştırmayı ve ticareti gösterir.

Merkür gezegeni hakkında vermeye çalıştığım bu genel bilgilerden sonra gelelim Merkür retroya… Merkür yılda üç defa geri gider ve her geri gidişinde de üçer hafta kadar bu durumda kalır. Bu yıl Merkür 5 Ocak’ta geri gitmeye başladı ve bu durum 25 Ocak tarihine kadar devam edecek.

retroAslında gezegenler Güneşe yaklaştıkça hızlanır, uzaklaştıkça da yavaşlarlar. Biz Dünyadan baktığımızda izafi olarak gezegenleri geri gidiyormuş gibi görürüz. Geri giden bir gezegen gücünü göstermekte ve kendini ifade etmekte yetersiz kalır. Gezegenin ifade ettiği konularda da aksaklıklar ve problemler çıkabilir. Örneğin; Merkür gerilemesinde iletişimin aktığı tüm kanallarda bir tıkanıklık söz konusu olur. Bu dönemde genellikle kendi iç dünyamızda yaşar ve dış dünya ile paylaşma eğiliminde olmayız.

Gelelim bu dönemde yapılmaması gerekenlere… Bu dönemde yeni işlere başlamamanızı tavsiye ederim. Zira bu işler ya başarısızlıkla sonuçlanır ya da türlü güçlükler çıkabilir karşınıza. Merkür gerilerken hiçbir konuda yenilik yapmamak en uygunudur.

Peki ne mi yapacağız? Bu dönemde elimizdeki işleri tamamlamak, geleceğe dair planlar yapmak yerinde olur. Merkür ilerlemeye başladığında da bu planlar uygulanabilir. Yine bu dönemde ulaşımda, iletişimde aksaklıklar olur. Haberler, mektuplar gecikir hatta telefonunuz kesilebilir ya da elektronik aletleriniz ve bilgisayarınız arızalanabilir. Böyle bir durumda kalırsanız sakın yenisini almayın. Çünkü o da arızalı çıkabilir. Var olanı tamir ettirmek en uygunu olacaktır. Bu dönemde alacağınız haberlere de dikkat etmeniz gerekir. Yine imzalamanız gereken yeni bir anlaşma varsa bunları çok dikkatli okumanızı öneririm. Çünkü bir tek kelimeyi atlamanız sizi akla hayale gelmeyecek zarara sokabilir. Yeni olan hiçbir işe ve alım-satıma girmemek en hayırlısıdır.

Astrolog Sare Palaska

Kategori: Astrolog Sare Palaska, Yazarlar