Doğum Sonrası Dikkat Edilecekler!

24 Ekim 2013 Devamı

Doğum sonrası en tehlikeli kanamalar henüz daha doğumun yeni olduğu dönemde ilk 4 saat zarfında olan kanamalardır. Bunlar rahmin kasılamamasına bağlı veya plasentanın çıkamamasına bağlı kanamalardır ve zaten o anda hastanede olduğunuz için veya evde olsanız bile o kanamadan endişelenip hastaneye gideceğiniz için o dönem tehlikesiz bir şekilde atlatılmış olur.

Tehlikeli dönem hastanede atlatılıyor

En tehlikeli dönemde zaten hastanede oluyorsunuz. Doğum daha yeni gerçekleşmiş oluyor. Buna kasılamamaya bağlı atoni kanaması denir. Kasılamamaya bağlı atoni kanası çok tehlikelidir ama çok ender görülür. Bebek doğduktan ve plasenta çıktıktan sonra rahmin kasılmasıyla birlikte kanamalar da o içerideki pıhtıları atmak amacıyla zaman zaman devam edebilir. Bunlar ilk 3 günde bayağı şiddetlidir. Âdet kanamasının birkaç katına kadar çıkabilir ve de pıhtı şeklindedir.

İster normal doğum olsun, ister sezaryen olsun; bunlar normal olarak çıkar. Sezaryenle gerçekleşmiş doğumlarda bu daha az olur. Kanamaların yavaş yavaş rengi açılmaya başlar ve de ortalama 10. günün sonunda artık kan değil de daha çok koyu kahverengi bir akıntı halini alır. Sonra rengi daha da açılır ve genelde 4 hafta sonunda bütün akıntılar biter. Kanama kramp ağrılarıyla çoğaldıysa hemen doktorunuza başvurun

Bazı kadınlarda bu kanama daha da fazla devam edebilir. Ne zaman tehlike işaretidir?

İlk 4 saatlik dönemde çok aşırı kanama varsa zaten onu biz hemen fark ediyoruz. Eve gittiği zaman da böyle kramp tarzı ağrılarla beraber olan ve günde âdet kanamasının 5 – 6 katına çıkacak şekilde oluyorsa tehlikelidir. Zaten anne bu durumu gördüğü anda panik olur.

O tür panik olunacak kanamalarda “Acaba bir sorun mu vardır?” diye mutlaka doktora başvurmak lazım. En sık görülen sorun da içeride plasentanın bir parçasının kalmış olmasıdır ki bu ne kadar dikkatli olursak olalım, olağan bir şeydir. Görülme oranı ise % 1 – % 0,5 civarında.

Kategori: Doğum Sonrası