Hamilelikte Ne Tür Besinler Tüketilmeli?

06 Kasım 2015 Devamı

Uzmanlar, anne adaylarının hamilelik süresince yediklerini dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Bebek ve anne sağlığı açısından beslenmenin temel unsur olduğunu, beslenmede yağlı ve şekerli ürünler yerine, besin değeri ve C vitamini bakımından yüksek yiyeceklerin yenilmesini tavsiye etti.

Hamileliğin bir kadın için en güzel ve en özel durumlardan biri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, hamileliğinin farkına varan bir kadının, o andan itibaren bebeğinin sağlığını tehlikeye düşürebilecek her türlü yanlıştan kaçınması gerektiğine vurgu yaptı. Bunun için yaş, genler ve geçmişte geçirilen hastalıkların değiştirilemeyebileceğine ancak sağlıklı ve dengeli beslenerek gebeliğin olumsuz yönlerinin engellenebileceğini, öncelikli olarak gebelik süresince sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

Sebze, meyve, pirinç, mercimek, nohut gibi yiyecekleri kullanmadan önce çok iyi yıkayınız. Sebzelerin ve makarna, mercimek, nohut gibi yiyeceklerin haşlama sularını dökmeyiniz. Yemeklerle birlikte C vitamininden zengin sebzeler (maydanoz, kıvırcık, roka, biber, domates vb), meyveler (kuşburnu, portakal, mandalina vb) ve taze meyve sularını tüketiniz. Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay tercih etmeyiniz. Çayı öğün aralarında, yani yemek yendikten 1–2 saat sonra açık ve limonlu içebilirsiniz veya çay yerine ıhlamur, nane, kuşburnu gibi bitki çayları alabilirsiniz. Konserve, beklemiş besinler ve hazır besinler yerine mevsiminde, taze ve doğal besinler tüketiniz.

Bu şekilde birçok vitamin ve mineralin vücuda alınması mümkün olacaktır. Sıvı alımını ihmal etmeyiniz, günde en az 8–10 bardak su içiniz. Yemeklerde iyotlu tuz kullanınız. Sigara ve alkol kullanmayınız. Sigara içilen ortamlarda bulunmayınız. Yemek hazırlanan, pişirilen ve yenen yerlerde böcek öldürücü ilaçları bulundurmayınız. Bunların yanlışlıkla yiyecek ve içeceklere karışması veya bulaşmasının hem sizi hem de bebeğinizi etkileyeceğini unutmayınız.

Fazla ağırlık kazanımına neden olması açısından aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini, hamurlu- şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edilmesi gerektiğini veya şekerli-kalorisi yüksek içecekler yerine az şekerli komposto-limonata, taze meyve suyu, ayran, süt gibi içeceklerin içilmesi gerektiğini ifade etti.

Kızartma yerine haşlama, buğulama, fırında pişirme, ızgara gibi yöntemleri seçerseniz hem sağlıklı hem de daha az yağlı bir tercih yapmış olursunuz..

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: Beslenme, Genel, Haberler, Hamilelik