Şaşılık tedavi edilmezse göz tembelliği yapıyor

10 Ekim 2012 Devamı

Maya Göz Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Taşkın, ‘Gözlerin farklı noktalara doğru yönelmesi’ olarak tanımlanan şaşılığın tedavi edilmediği takdirde göz tembelliğine yol açtığını bildirildi.

Dr. Taşkın, bir gözün diğerine göre farklı noktaya doğru yönelmesine bağlı olarak içe, dışa, yukarı veya aşağıya doğru oluşabilen şaşılığın bazı çocuklarda doğuştan olabildiğini, ancak aileler tarafından bazen geç fark edildiğini vurguladı.

Gözde kayma başlayınca beynin iki gözden birinin görüntüsünü baskıladığını veya çift görme oluşabildiğini vurgulayan Dr. Taşkın, ‘’Şaşılık, en sık rastlanan göz tembelliği sebebidir. Kayan göz görüntüyü beyne iletmez ve çocuk sadece daha iyi gören gözünü kullanır.Tedavi edilmezse binoküler görme ve stereopsis denen iki gözün birlikte derinlikli görmesi engellenmiş olur ve göz tembelliği gelişebilir.’’ dedi.

Dr. Taşkın, erişkinlerdeki şaşılığın genellikle tedavi edilmemiş çocukluk şaşılığının ilerlemesi ile oluştuğuna dikkati çekerek, ‘’Bazen de erişkinlerde bir travma veya hastalık sonucu şaşılık gelişir ve çift görmeye neden olur.’’ diye konuştu.

Tedavi şeklinin şaşılığın tipine bağlı olarak değiştiğini anlatan Dr. Taşkın, genellikle gözlük, prizma veya cerrahi tedavi uygulandığını ifade ederek, şunları söyledi:

‘’Şaşılık tedavisinde üç basamak uygulanır. Birincisi mümkünse altta yatan neden tedavi edilir. İkincisi kaymaya yol açan göz tembelliği tedavi edilir. Üçüncü basamakta da ameliyat ile gözlerin aynı noktaya bakması temin edilmeye çalışılır. Tedavi ne kadar erken olursa, göz tembelliği ihtimali azalır. Bazı şaşılıklar ameliyatsız tedavi ile düzelirken, bazıları yalnızca ameliyatla düzeltilebilir. Ender bazı şaşılıklarda başarılı tedavi imkânları yoktur. Ancak günümüzde, eskiden tedavisi pek mümkün olmayan birçok şaşılık çeşitlerinde tedavi yapılabilmektedir.’’

Şaşılık tedavisinde erken teşhisin önemine de dikkati çeken Dr. Taşkın şunları kaydetti:

‘’İlk göz muayenesi için geç kalındığında çocukların gözlerinde estetik problemlerinin yanı sıra ömür boyu sürecek görme azlığı sorunları oluşabilmektedir. Doğumdan hemen sonra ve çocukluk döneminde çocukların göz şikâyeti olmasa bile mutlaka uzman bir hekime muayene olması şarttır. Çocukluk döneminde, yani 2 yaşından sonra görülen şaşılıklarda genellikle neden göz bozukluklarıdır. Şaşılığa yatkınlığı olan bir çocukta gözdeki kayma, ateşli bir hastalık veya sert düşme gibi bir travma sonrası da başlayabilir.’’

Kategori: Araştırma, Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik