Bebeğimi Sütten Kesmek İçin Ne Yapmalıyım?

06 Nisan 2014 Devamı

Anne sütü en faydalı bebek gıdasıdır. Mümkün olduğu kadar vermek en doğrusudur ancak bebek ya da anne kendini ne zaman hazır hissederse sütü kesebilir. Ancak 6 aya kadar bebeğe yalnızca anne sütü vermek en doğrusudur.

Genellikle 1 yaşında sonra, annenin ya da bebeğin çeşitli ihtiyaçlarından dolayı bebek sütten kesilebilir.

Bebeği sütten bebeği travmatize etmeden, üzmeden, hırslandırmadan ve karşıklıklı bir çatışma meydana getirmeden kesmek gerekir.

Bebeğin anne sütü emerken, genellikle öğle öğününü atlaması en kolayıdır.

Bebeklerde sabah ve akşam öğünleri, özellikle anne ile duygusal iletişim için en doğru zamanlar olduğundan, anne sütü verilmeyecek öğün olarak öğle öğünü seçilebilir. Çünkü anne ile iletişim için sabah ve akşam saatleri çok önemlidir.

Bebekleri öğle saatinde emzirmek yerine katı ve doyurucu bir öğün ile doyurduktan sonra onun çok dikkatini çeken bir oyuncak yahut etkinlikle anne sütünden vazgeçirmek en doğrusudur. Bebeği bir öğün atlattırabilirseniz, daha sonra birkaç öğün ilerleyerek bunu bir sürece yayarak neticelendirmeniz mümkün olur.

Bebeği memeden kesmek bazen günler içinde mümkün olurken, bazen haftalar, bazen de aylar alabileceğinden annenin süreç içinde sabırlı olması gerekir.

Kategori: Bebeğim, Beslenme, Genel, Haberler