Emzirme Yumurtalık ve Meme Kanserinden Koruyor

08 Ekim 2013 Devamı

Anne sütü, bebek dışında anneyi de kadınlarda en sık görülen meme ve yumurtalık kanserine karşı koruyor.

Prof. Dr. Hilal Özcebe, 1-7 Ekim Anne Sütü Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, bebeğin anne sütü ile beslenmesinin hem anne hem de bebek için çok faydalı olduğunu söyledi. Faydanın, bebeğin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinden sağlıklı iletişimin kurulmasına kadar çok yönlü olduğuna dikkati çeken Özcebe, her bebeğin mümkün olduğunca 2 yaşına kadar emzirilmesinin uygun olduğunu vurguladı.

Anne sütünün, bebeklik dönemi dışında erişkinlikte de sağlıklı olmaya katkı sağladığını vurgulayan Özcebe, “Anne sütüne altıncı aydan sonra ek gıdalar başlayarak devam edilmesini, iki yaşına kadar anne sütü verilmesini öneriyoruz” dedi. Özcebe, bebeğin beslenmesi sırasında biberon kullanılmaması gerektiğini anlatarak, şunları kaydetti: “Bebeğe emzik verilmemelidir. Biberon ve emziğin temizliği zor olup, çocuğun hastalanmasına neden olabilir. Diğer taraftan biberon ile tanışan bir bebeğin anne sütü alması da azalabilir. Annenin emzirmesi annenin ruhsal sağlığını geliştirmektedir, annenin yumurtalık ve meme kanserine yakalanma riskli azaltmaktadır. Bebeğin emzirilmesi, anne ile bebek arasındaki iletişimi de kuvvetlendirir. Anne sütü bebeği pek çok hastalıktan korunmasını sağlamaktadır. İlk altı ay sonrası ise besin değeri yüksek, vitamin içeren, kalori miktarı bebeğin ihtiyaçlarından daha fazla olmayacak şekilde ek gıda tercihi yapılmalıdır.
Ayrıca besinlerin hazırlanması sırasında el, besin ve kullanılan mutfak malzemesinin temiz olmasına özellikle dikkat edilmelidir.”

Kategori: Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik