Neden Normal Doğum?

07 Ekim 2013 Devamı

Aslında çocuk açısından en sağlıklı yöntemdir. Pek çok avantajı var tabi. Ancak bebek ve annenin sağlığı açısından normal doğumu imkansız kılan hallerde bulunuyor bu hallerde normal doğum konusunda bastırmak bebeğin ve annenin sağlığını riske atabilir. Siz siz olun doktorunuzun tavsiyelerini nedenleriyle birlikte dinleyin ve anne-bebeğin sağlığı açısından doğru olan kararı verin.

Normal doğumun avantajları nelerdir peki?

Sezaryen doğumda anneye verilen anestezi bebeğe de etki ediyor ve bebeğiniz doğumdan sonra anestezinin etkisiyle uyuyor. Normalde bebeğinizi ilk yarım saatte emzirmeniz gerekiyor ancak sezaryende aldığı anestezi bu durumu güçleştiriyor. Yine de vazgeçmeden emzirmeye çalışmak gerekiyor. Anne karnında amniyo sıvısı içinde yüzen bebeğiniz henüz oksijenle tanışmamıştır. Ciğerleri amniyo sıvısı ile doludur. Normal doğumda bebeğin göğüs kafesi çıkarken bir basınç oluşur bu basınç bebeğinizin ciğerlerindeki amniyo sıvısını boşaltır ve bebeğiniz nefes almaya oksijenle tanışmaya başlar. Bu ilk tanışmada ciğerleri acıdığı için ilk ağlama başlar bebeğinizin sesini duymak. İnanılmaz bir duygu. Sezaryende basınç gelişmediği için bebeğinizin ciğerlerindeki sıvı bir iki gün içinde boşalacağı için bebeğinizin nefes alışverişleri oldukça hızlıdır. Normal doğumda anne daha çabuk iyileşiyor ve daha çabuk taburcu oluyor ancak sezaryende annenin iyileşmesi zaman alıyor, hastaneden de geç taburcu oluyor. İlk ay annenin dikiş acıları devam ediyor. Tabi ki kilolar.. Normal doğum yapan anne kilolarından çok daha çabuk kurtuluyor. Ancak sezaryenle doğum yapan annelerin göbeğinden kurtulmaları zaman alıyor emziren anneler daha çabuk kilo veriyor.

Normal doğumun riskli yanları da var tabii. Mesela annenin vajinal salgılarının bulaşması halinde bebekte ciddi enfeksiyonlar gelişebiliyor.

Artık normal doğumlarda da annenin acıyı hissetmemesi için anestezi uygulanabiliyor. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz. Normal doğumda, bebeğinizin doğumunu görmek onun ilk ağlamasını duymak ve hemen kucağınıza alıp öpüp okşama şansınız var.

Kategori: Doğum, Genel, Haberler