Doğru ve Rahat Emzirme İçin İpuçları

05 Ekim 2013 Devamı


Bebeklerin gelişimi için ana öğün olan ve günde 8-10 kez tekrarlanan emzirme işleminin yeni anneler için ilk başlarda zorlayıcı olabildiği belirtildi.

Anne sütünde bebekler için gerekli besinlerin doğru miktar ve oranlarda bulunduğuna işaret eden Dr. İlhami Çuhadar, “Anne sütü ile beslenen çocuklarda başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın ve alerjilerin görülme riski azalır. Bununla birlikte anne sütü bebeğinizin zekâ gelişimine de olumlu katkılarda bulunur. Anne sütü bebeğinize birçok katkı sağlarken sizin sağlığınız için de yararlıdır” dedi.Emzirmenin özellikle ilk günlerde anneler için kolay olmadığına işaret eden Dr. Çuhadar, doğru ve rahat emzirme için birkaç basit ipucu vererek, “Öncelikle rahat bir pozisyon alın. Bebeğin bütün vücudunun aynı düzlemde ve size dönük olmasına, ağzının memeye yakın olmasına dikkat edin. Bebek memeye uzanmak için fazla çaba harcamamalıdır. Bebeğin rahat bir pozisyonda olması için kolunuz ya da dirseğiniz ile destek yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir yastıktan da destek alabilirsiniz. Bebeğinizi kavradığınız kolunuzla göğsünüzü destekleyin. Başparmağınızı areolanın 1-2 santimetre üzerine koyarak diğer parmaklarınızı da göğsünüzü alttan desteklemek için kullanın.Meme ucunu bebeğin ağzına dokundurarak ağzının açılmasını bekleyin. Bebeğin ağzı açıldığında memenize yakınlaştırarak alt dudağı dışarıya doğru olacak ve bebeğinizin çenesi memenize değecek şekilde yerleştirin. Parmaklarınızın areolaya dokunmamasına dikkat edin. Göğüs ucunuzu bebeğin alt dudağına değdirerek ağzını açmasını sağlayabilirsiniz. Bebek ağzını açar açmaz ağzını göğsünüze yaklaştırarak tüm areolayı kavramasını sağlayın. Süt areolanın arkasında depolandığı için bebeğin ağzı tüm areolayı kavramalıdır. Bebek sadece meme ucunu alırsa süt gelemeyebilir ve göğüste bir acı oluşabilir. Bebeğin burun ucu ve çenesi göğse değmemelidir” diye konuştu.

Emzirme eyleminin özellikle ilk zamanlar anne ve bebek için çok kolay olmadığını altını çizen Çuhadar, şu uyarılarda bulundu: “Bu nedenle annenin sabırlı olması ve birkaç kez denemesi gerekir. Emzirme ağrılı ve memeyi acıtan bir eylem değildir. Emzirmenin hem anne hem de bebek için sayısız faydası vardır. Buna genellikle bebek karar verir. Bir başka ifade ile bebeğinizin karnı doyduğunda ve artık emmek istemediğinde emzirme işlemi tamamlanmış demektir. Eğer, pozisyon değiştirmeniz gerekiyor, diğer meme ile emzirmeye devam etmek istiyorsanız ya da emzirme işlemini sonlandırmak istiyorsanız, parmağınızla ağzının köşesinden göğsünüze doğru bastırın. Eğer hala memeyi yakalamışken göğsünüzü çekerseniz göğüs ucunuz acıyabilir. Bebeğinizin midesi oldukça küçüktür ancak anne sütü çabuk sindirilir. Bu nedenle bebekler sık sık emzirilmelidir. Bebekler açlıklarını ağızlarıyla aranarak ve hareketlerini arttırarak gösterirler, ağlama ise genelde en son belirtidir. Bebeğinizi günde yaklaşık 8-10 kez, her 2-3 saate bir emzirebilir siniz”

Kategori: Bebeğim, Beslenme, Genel, Haberler