Düşük yapanlar “ultra-doğurgan”

28 Ağustos 2012 Devamı

İngiliz ve Hollandalı doktorlardan oluşan bir araştırma ekibi, sürekli düşük bebek yapan kadınların ‘ultra-doğurgan’ olabileceğini tespit etti.

Doktorlara göre bazı kadınların rahimleri, normalde reddedilmesi gereken sağlıksız embriyoların oluşumunu destekliyor. PLoS ONE dergisinde yayınlanan araştırma raporu, bu şekilde oluşan hamileliklerin başarısız olduğunu açıklıyor.

Uzmanlar, bu araştırma sayesinde kadınların bu durumdan muzdarip olup olmadığını tespit etmek için tahlil yöntemlerinin geliştirilebileceğini umuyor.

İngiltere’deki Prenses Anne Hastanesi ve Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi’nin sağlık merkezinden doktorlar, normal doğurganlığa sahip ve düşük yapan altı kadından rahim örnekleri aldı.

Yüksek ve düşük kalitedeki embriyolar, rahim hücrelerinin arasında oluşan kanala yerleştirildi.

Doğurganlık seviyeleri normal olan kadınların hücreleri, yüksek kalitedeki embriyolara ulaşmak için büyümeye başladı. Düşük kalitedeki embriyolarıysa görmezden geldi.

Ancak başarısız hamilelikler geçiren kadınların rahim hücreleri, hem yüksek hem de düşük kaliteli embriyolara doğru uzandı.

Prenses Anne Hastanesi’ninde danışman olan Prof. Nick Macklon, “Bu durumdaki kadınlar, vücutlarının hamileliği reddettiğini düşünerek kendini suçlu hissediyor. Düşük yapma sebebinin bundan ziyade ‘ultra-doğurganlık’ olduğunu ortaya çıkardık. Vücutları hayatta kalamayacağı bilinen embriyoları bile kabul ediyor” dedi.

Macklon, “Sağlıksız embriyolar geliştiğinde, gebelik başarısız olacak olsa dahi, hamilelik testleri pozitif sonuç verebiliyor” açıklamasını yaptı.

Üzerinde çalışılması gereken bu teori, başarısız hamilelikleri açıklamaya yeterli değil.

Jinekoloji uzmanı Siobhan Quenby ise BBC’ye “Bu teori aslında çok çekici. İmplantasyonla ilgili fikirlerimizi değiştirecek bir araştırma. Normalde, kadınların vücutlarının embriyoları reddettiği için düşük yaptığı düşünülüyordu. Ancak bu duruma neden olan şey, aslında tam tersine her şeyin kabul edilmesi” dedi.

Quenby, bir sonraki etapta kadınların bu konuda teste alınıp alınamayacağının araştırılacağını söyledi. Eğer bir tahlil yöntemi geliştirilebilirse, kadınların embriyolarının değiştirilmesi de mümkün olabilir.

Kategori: Araştırma, Bebeğim, Doğum, Haberler