Bebeklerde işitme kaybına dikkat !

27 Ağustos 2012 Devamı

Bebeklerde meydana gelecek işitme kaybının, konuşmayı öğrenmede gecikmeye neden olacağı belirtildi.

Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Uz.Dr. Ramazan Canural, 2005 yılında Denizli Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan İşitme Tarama Ünitesi’nde, geçen 8 yılda toplam 45 bin 819 bebek taramadan geçirildiği söyledi. Doğumdan sonraki ilk üç ay içerisinde bebeklerin mutlaka işitme taramasının yapılması gerektiğini belirten Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ramazan Canural, işitme kaybının olmasının bebekte konuşmayı geciktireceğini söyledi.

Bebeğe işitme tarama testi yaptırılmamışsa en kısa zamanda Yenidoğan İşitme Tarama Ünitesi’ne başvurlmasını isteyen Canural, “Çünkü çocuğun ruhsal, zihinsel, işitsel ve akademik becerilerinin gelişimi için, anadilinde konuşma ortamında bulunması ve konuşma seslerini duyabilmesi şart. Bebeklik döneminde işitme kayıpları sinsi bir engel sayılır. İşitme kaybına neden olan bir hastalık, erkenden belirlenerek ilaç veya cerrahi tedaviyle giderilebilir. Böyle bir işitme kaybı olan çocuğa gerekli olduğu anlaşıldığı takdirde, yararlanacağı işitme cihazlarıyla konuşma sesleri iletilmezse, hafif bir işitme kaybının bile konuşmayı öğrenme kapasitesine olumsuz etkisinin olabileceği ve konuşmayı öğrenmede gecikmeye neden olabileceği bilinmeli” dedi.

Yeni doğan bebeğin yanında garip sesler çıkarmanın işitme taraması olarak algılanmaması gerektiğini ifade eden Dr. Ramazan Canural, çocukların işitebilmesi ve konuşmayı öğrenebilmesinde ailelere büyük sorumluluklar düştüğünü belirterrek, “Ne kadar ağır işitme kaybı olursa olsun, bir çocuğun yaşıtlarına yakın konuşabilmesi için tanısının konması, işitme cihazı kullanmaya başlaması ve eğitime başlatılmasının doğum sonrası ilk 6 ayda gerçekleştirilmesi gerekir. Doğduğundan itibaren bebeğin çevresindeki insan seslerine bakıp bakmadığı izlenmeli, ilgisiz kalan bebeklere kısa sürede bilgisayarlı işitme testleri uygulanmalıdır. İşitme testinin çocuğa hiçbir zararı olmaz. Eğer bebekte işitme kaybı varsa ve tanı geç konursa, bebekte kalıcı hasarlar olabilir. Çocuklarda konuşma gecikmesi iyice belirdikten sonra nedeninin araştırılması ve işitme kaybının olduğunun anlaşılması halinde, konuşmanın öğrenilmesi açısından tanıda geç kalınmış sayılabilir” dedi.

Kategori: Araştırma, Bebeğim, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik