Dikey Doğumla Kolay Doğum

05 Mart 2016 Devamı

Bu fikir 20 yıllık kadın doğum pratiğimin bir sonucu. Uzun yıllardır bunun hayaliyle yaşıyordum. Bu zamana kadar kadınları bir yere yatıyorduk, hatta bazen bağlıyorduk ve kendi bedeni dışındaki komutlarla bir şeye zorluyorduk. Ama bu yatma pozisyonu bedenin ihtiyaçlarına cevap vermiyordu. Kadının daha rahat kendi bedeninin kontrolü altına alarak yapabileceği bir projeydi bu.

Dikey Doğum Koltuğu ile kadınların doğum boyunca ihtiyaçları olan dik kalma pozisyonunun sağlayacak.

Anne bu şekilde kendini güvensiz hissetmiyor, bedeninden gelen sinyallere yönelik koltuğu ayarlayabiliyor, hatta masaj bile yapıyor. Doğum koltuğu ile bir tuşla ihtiyacı olan pozisyona koltuğu getirebiliyor. Acil, anestezi gereken bir durumda da doktorun ihtiyaç duyduğu pozisyona getirilebiliyor.

Köyde kadınlarımız çömelerek ayakta doğumlarını yapmışlar. Kimse yatağa bağlanıp birilerinin komutuyla doğum yapmamış. Yani kendi bedenimizde boşaltımla ilgili en uygun pozisyonun bilgisi var. Bebeğin doğum anı geldiğinde anneler rahat bırakıldığında anne en rahat pozisyonu bulabiliyor. Baktığımızda dikey konumdaçömelerek pelvis en geniş açıda açılmış oluyor, karın itme gücü maksimum kullanılıyor. Ama hastanelerde kadın çömelerek yoruluyor, doktorun yerlerde sürünmesi gerekiyor. Ben de düşündüm ki hem anne için hem doktor için kolay bir ürünün olması lazım.

Kategori: Op. Dr. Ayşe Duman, Yazarlar