Çocuklarda Öksürük Nedenleri

14 Aralık 2015 Devamı

Kış aylarında sürekli öksüren çocuklar ailelerini korkutuyorlar. Anne ve baba çocuklarının sürekli öksürmelerini kötüye yorabilirler. Öksürük çoğu zaman ciddi bir hastalığın belirtisi olduğu gibi, bazen de kronik olabiliyor. Peki ama çocukların öksürme nedenleri ne olabilir? 

Aileler çocuklarının sürekli öksürmelerini ciddi bir hastalığa yorumlamaktalar. Oysa ki her öksürük korkutucu değildir. Özellikle çocukların okul dönemlerinde kuru öksürük meydana gelir. Kuru öksürükte zaten bir iki haftada kendiliğinden geçer. Hatta bazı çocuklarda tam geçmeden yeniden başlar ve okul dönemi boyunca devam edebilir.

Öksürük solunum yolu virüsüne bağlı bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyondan dolayı zatürre, sinüzit veya orta kulak iltihabı ortaya çıkmış ise antibiyotik tedavisi etkisini göstermez. Eğer ki 10 günden fazla süren ve hafifleme olmayan öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklığı belirtileri ortaya çıkmış ise akut sinüziti meydana gelmiş olabilir. Kuru ve şiddetli, 10 gün içinde geçmeyen ve hafifleme olmayan öksürükler bebeklerde boğmaca sorununa yol açabilir.

Solunum yolu enfeksiyondan kaynaklanan yada sonradan meydana gelen nefes darlığı ve hışıltılı solunum astım ve reflü gibi hastalıkların belirtisi olabilir.

Çocuklarda meydana gelen zatürrenin belirtileri arasında ise halsizlik, ateş, nefes darlığı, kusma ve göğüs ağrısı bulunur. Bu tür belirtilerle birlikte meydana gelen öksürüklere dikkat etmek gerekir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik