Astım Hastalığının Nedenleri

03 Ocak 2015 Devamı

Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde, mevsim değişikliklerine bağlı yaşanan uzamış öksürük, hırıltılı solunum, sık sık soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonu geçirilmesi ve ailede alerjik hastalık öyküsünün bulunması kişide alerjik astım olabileceğini düşündürmelidir.

Astım, şiddeti hastadan hastaya değişen ve aynı kişide bile dönem dönem değişkenlik gösterebilen, genellikle ataklar halinde seyreden kronik bir hastalıktır.

KURU ÖKSÜRÜĞE DİKKAT
Nefes darlığı sadece birkaç fiziksel aktivite sonunda nefes almakta zorlanan kişilerde değil, maraton koşan sporcularda bile gözlemlenebilen bir durumdur. Astım, akciğerlerdeki bronş adı verilen hava yollarını tutarak nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, öksürük gibi yakınmalara yol açan bir hastalıktır. Kişinin hava yollarında hem mikrobik olmayan bir iltihaplanma hem de tıkanma gözlemlenmektedir. Hastaların şikâyetleri günden güne hatta gün içinde bile değişiklik gösterebilir. Astımın en önemli belirtisinin uzun süre devam eden kuru öksürük olabileceği unutulmamalıdır. Bu hastalık hem çocuklarda hem de büyüklerde görülebilir.

BELİRTİLERİ NELER
Alerjik astımın birçok belirtisi vardır fakat en önemli belirtisinin uzun süre devam eden kuru öksürük olabileceği unutulmamalıdır. Koşarken, hızlı bir fiziksel hareket esnasında göğüste hırıltı ve hışırtı sesi, sigara dumanı, yemek kokusu, boya ve ağır kokularda yaşanılan öksürük, hırıltı/hışırtı veya nefes darlığı, geceleri veya sabah uyanıldığında karşılaşılan inatçı öksürük, uykuların öksürük ve nefes darlığı nedeniyle bölünmesi, dönemsel olarak nefes darlığının artması, soğuk algınlığı yakınmalarının göğüs bölgesinde hissedilmeye başlanması ve iyileşme sürecinin 3 haftadan uzun sürmesi, şikâyetlerin mevsime göre değişiklik göstermesi, yaşanan belirtiler sonrasında kullanılan ilaçlarla beraber şikâyetlerin azalması.

Astımın erken teşhisi ileride akciğerlerde meydana gelebilecek hasarların önlenmesi için hayati önem taşımaktadır. Şikâyetiniz olmasa bile belli aralıklarla doktor kontrolüne gidilmesi. İlaçların düzenli kullanılması, hastalığı artırıcı alerjenlerden uzak durulması, enfeksiyonlardan korunmak, sigara dumanına ve kötü kokulara maruz kalmamak. Belli aralıklarla solunum fonksiyon kontrolü yaptırmak. Depresyon gibi etkenlere karşı önlem almak.

ASTIMI NELER TETİKLİYOR
Alerjik astımın şiddeti kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Aşağıdaki faktörler astımın şiddetini arttırmaktadır. Grip, bronşit, zatüre gibi viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, boya, yemek kokusu, çamaşır suyu, deterjan gibi ağır kokular, polen ve ev tozu akarı gibi alerjenler, sigara dumanı, aşırı, stres veya üzüntü.

Kategori: Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik