Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Zararları

14 Aralık 2015 Devamı

Sigara her türlü zararını göstermeye devam ediyor. Sigara kullananların hem kendileri hemde çevresi olumsuz etkileniyor. Özellikle gebelikte sigara kullanan kadınlar kendileri ile birlikte bebeklerini de büyük tehlikeye atıyorlar. Hamilelikte sigara kullanımı bebeğin sağlığını ciddi derecede olumsuz etkiliyor.

Hamilelikte sigara içmek, bebeğin kalp hastalığına yakalanmasına sebep olmaktadır. Gebelik döneminde sigara kullanan anne adayları doğacak bebeklerinin kalplerinde hasara neden oluyor. Sigara içmeyen bir annenin bebeğine göre hamilelikte sigara kullanan annenin bebeği 2 kat fazla zarar görüyor.

Özellikle gebelik döneminde kilolu olan annelerin hem düşük yapma riskleri var hemde bebeklerini meydana gelecek kalp hasarları çok daha fazla. Sigara kullanan annelerin bebeklerinde aynı zamanda kolesterol dengesizliği de oluşabiliyor. İyi ve kötü kolesterol değerlerinde düzensizlik oluşma ihtimalide yüksek.

Groningen Üniversitesi lider araştırmacısı Dr. Maria Bakker gebelikte sigara içmenin zararlarını araştırarak şöyle bir açıklamada bulundu: “Kadınlar sağlıklı bir çocuk istiyorsa sigaradan uzaklaşmalılar. Hamile kalmak isteyen kilolu kadınlar bu duruma daha çok dikkat etmeliler.”

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik, Sağlık & Güzellik