Çocuklarda Diş Çürümesi

14 Mart 2014 Devamı

Çocuklarda diş çürümesi çok yaygın olmakla birlikte kolaylıkla önlenebilir. Çürüğe, dişlerin etrafındaki yapışkan bir tabaka olan diş taşı neden olmaktadır.

Diş çürümelerinin nedeni diş taşlarındaki bakterilerin şekeri aside çevirmeleridir. Gözle kolay görülemeyen diş taşları ağzın çalkalanmasıyla temizlenmez. Diş taşlarını yok etmenin en iyi yöntemi, dişleri düzenli olarak fırçalamak ve diş ipiyle temizlemektir. Asit dişte çürük adı verilen oyuklar açar. Diş çürüklerinin yenilen şeker miktarına bağlı olarak arttığı bilinen bir gerçektir. Şeker; süt, meyve suyu ve diğer tatlı yiyeceklerde bulunmaktadır.

Bal benzeri şekerli şuruplara batırılmış emzikler ya da süt, meyve suyu veya tatlı içecekler içeren biberonların sürekli olarak emilmesi sonucu ortaya çıkan çürüklere “biberon çürüğü” adı verilir. Bu nedenle yatarken çocuğunuza biberon vermemelisiniz. Israrla biberon istemesi halinde içine su koyabilirsiniz ve çocuk uyuduktan sonra biberonu almayı unutmamalısınız.

İçme suyuna uygun miktarda florürün katılmadığı bölgelerde yaşayan ve diş çürümelerinde yüksek risk grubunda bulunan çocuklar için florür takviyesi gerekli olabilir. Ancak fazla florür de zararlı olabildiğinden, bu konuda bir diş hekimi ile görüşmeniz gereklidir.

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler