Bebeklere Meyve Suyu Ne Zaman Verilebilir?

21 Şubat 2014 Devamı

Bebeklerin meyve suyuna ihtiyacı yoktur. Ancak mutlaka meyve suyu içmesini istiyorsanız, en erken altı aylık olduktan sonra küçük miktarlarda meyve suyu vermeye başlayabilirsiniz. Meyve suyunda bazı önemli vitaminler bulunur ve kalorisi yüksektir ancak bu kalorinin tamamı karbonhidrat (şeker) kaynaklıdır.

Anne sütü veya hazır bebek maması ilk altı ay boyunca proteinler, yağlar ve kalsiyum da dahil bebeğin ihtiyacı olan besinleri ve demiri karşılar. Anne sütü veya mamanın yerini meyve suyunun alması durumunda ise bebek bu önemli besinleri yeterli düzeyde alamayabilir.

6 ayı doldurduktan sonra bebeğin daha fazla protein, kalori ve demir alabilmesi için meyve, tahıllar, sebze ve et gibi diğer gıdaları da yemesi gerekir. Ancak çocuklar meyve suyunun tadını sevdiklerinden çok fazla meyve suyu içmeleri durumunda bu gıdaları yemek istemeyebilirler.

Ayrıca çok fazla meyve suyu tüketen çocuklarda diş çürükleri oluşabilir ve ishal, karın ağrısı ve bağırsak gazı oluşma olasılığı artar.

Çocukların meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yemeleri çok daha yararlıdır. Meyvede bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olan lifler bulunur ve tokluk hissi verdiğinden gereğinden fazla yemek tüketilmesini önler.

Meyve suyu konusunda genel olarak şu noktalara özen gösterilmelidir:

  • 6 aylıktan küçük bebeklere meyve suyu verilmemelidir.
  • Bebeklere uyku öncesinde meyve suyu verilmemelidir.

Meyve suyu çocuk yemek yemek için masaya oturduğu zaman verilmelidir. Biberon veya bebek bardağı ile gezerek meyve suyu içmesine ise izin verilmemelidir. Bu çocuğun gün boyu meyve suyu içmesine neden olarak diş çürümesine neden olabilir.

6 yaş ve daha küçük çocuklar günde 100-150 cc.den fazla meyve suyu içmemelidirler. Daha büyük çocuklar ise günde 250-300 cc.den fazla meyve suyu tüketmemelidir.

Gerçek meyve suları (%100 meyve suyu) tercih edilmelidir. Diğer meyve sularında şeker katkısı çok yüksektir. Meyve suyu kutusunun üzerinde “tamamen doğal” olduğunu belirten etiketler sizi yanıltmasın. Tamamen doğal içeceklere de şeker ilave edilmiş olabilir.

Bebek, çocuk ve ergenler kesinlikle pastörize olmayan meyve sularını içmemelidirler.

Kategori: Bebeğim, Genel, Haberler