Çocuklara Meyve Suyu Ne Zaman Verilir?

27 Nisan 2014 Devamı

Bebeklerin meyve suyuna ihtiyacı yoktur. Ancak mutlaka meyve suyu içmesini istiyorsanız, en erken altı aylık olduktan sonra küçük miktarlarda meyve suyu vermeye başlayabilirsiniz. Meyve suyunda bazı önemli vitaminler bulunur ve kalorisi yüksektir ancak bu kalorinin tamamı karbonhidrat  kaynaklıdır.

Anne sütü veya hazır bebek maması ilk altı ay boyunca proteinler, yağlar ve kalsiyum da dahil bebeğin ihtiyacı olan besinleri ve demiri karşılar. Anne sütü veya mamanın yerini meyve suyunun alması durumunda ise bebek bu önemli besinleri yeterli düzeyde alamayabilir.

6 ayı doldurduktan sonra bebeğin daha fazla protein, kalori ve demir alabilmesi için meyve, tahıllar, sebze ve et gibi diğer gıdaları da yemesi gerekir. Ancak çocuklar meyve suyunun tadını sevdiklerinden çok fazla meyve suyu içmeleri durumunda bu gıdaları yemek istemeyebilirler.

Ayrıca çok fazla meyve suyu tüketen çocuklarda diş çürükleri oluşabilir ve ishal, karın ağrısı ve bağırsak gazı oluşma olasılığı artar.

Çocukların meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yemeleri çok daha yararlıdır. Meyvede bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olan lifler bulunur ve tokluk hissi verdiğinden gereğinden fazla yemek tüketilmesini önler.

Kategori: Beslenme, Çocuğum, Genel, Haberler