Fazla Meyve Suyu İshal Yapıyor

20 Şubat 2014 Devamı

Meyve suyu çok fazla tüketildiğinde ishale yol açıyor.

Meyve sularının çoğu sindirilemeyen bir şeker türü olan sorbitol içerir. Sorbitol düzeyinin fazla olması ise vücudun şekeri hazmedilebilir hale getirmek üzere sulandırmak için kan akımından bağırsaklara su çekmesine yol açar. Bu da dışkının yumuşamasını sağlar. Özellikle kuru meyvelerden yapılan hoşaf suyunun bağırsakları yumuşatmasının nedeni budur. Sorbitol açısından zengin diğer meyve suları ise elma, armut, şeftali ve vişnedir.

Sorbitolu yetişkinler de sindiremez. Ancak çocukların vücudu daha küçük olduğundan özellikle fazla meyve suyu tükettiklerinde bunun etkileri daha fazla hissedilir.

5-6 yaşındaki çocuklar günde bir çay bardağı, 7 yaşından büyük çocuklar ise bir su bardağından daha fazla meyve suyu tüketmemelidir. Fazla meyve suyu mide bozulmasının yanında iştahın da kapanmasına ve diş çürümelerine neden olur.

Çocuklar günde en az iki porsiyon meyve yemelidirler. Bu porsiyonlardan birini meyve suyu olarak verdiyseniz diğerini daha fazla besin ve lif içeren taze meyve olarak sunmaya özen göstermelisiniz. Meyve suyunu çoğaltmak istiyorsanız sulandırabilirsiniz, ancak öğün aralarında çocuğunuza meyve suyu yerine su vermeyi tercih etmelisiniz.

Kategori: Beslenme, Genel, Haberler