Ateş Çıktığında Ne Zaman Doktor Aranmalı?

07 Kasım 2013 Devamı

Çocuklarda ateşle birlikte eşlik eden bulgular çok daha önemli. Mesela ateşle birlikte eğer çocuk kasılması olduysa, şuurda bir değişiklik olduysa mutlaka acile başvurulması gerekir.

Ateşle birlikte dalgınlığı varsa, her yediğini kusuyorsa sıvı kaybının fazla olduğunu gösterir mutlaka acil olarak bir hastaneye başvurulması gerekir.

Acil başvurmamız gereken durumlar

Ateşle birlikte çocukta yoğun bir solunum sıkıntısı varsa, sık nefes alıyorsa ya da nefes almada çok zorlanıyorsa acil olarak hastaneye başvurulmalı.

Ateşle birlikte vücutta döküntü varsa, çocuk daha önce ateşli kendisi havale geçirdiyse, çocuğun kardeşinde daha öncesinde ateşli havale görüldüyse mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Çocuğun 2 gündür ateşi ve burun akıntısı var, 38,5 – 39 derece civarında diyelim. Ateş 3. gün bir anda 40 dereceye çıktı ve çocukta bulgular daha çok arttı. Bu durumda doktora başvurmamız gerekiyor.

Ateşin başlamasından itibaren 40 dereceye çıkmayan ateş durumlarında 2 gün evde bekleyebiliriz.

Çocuğumuz 3 – 4 aydan küçükse, genelde 4. ayın altında, 3. ayın altındaki bebekte gerçekten ateş var ise doktorunu arayıp görüştükten sonra normal koşullarda ya da elektif koşul diyoruz, durum uygun olduğu zaman annenin doktora başvurması gerekir, çok acile girmez.

Çocuk daha önce ateşli havale geçirdiyse veya çocuğun kardeşlerinde ateşli havale hikayesi varsa doktora başvurması gerekir. Ama çocukta burun akıntısı, hapşırık, 38,5 derece civarında seyreden bir ateş varsa 3 yaşındaki bir çocuk tabii ki telefonda doktoruyla günlük telefonlaşarak bulgularına göre hareket ederek evde takip edilebilir.

Ateş 3 günü geçtiği zaman ya da 48 saatten sonra halen devam ediyorsa annenin doktora başvurması gerekiyor. Ama bazı durumlarda mutlaka gecenin 3’ü olsa bile acile gitmeleri gerekiyor.

Havale geçirmek, menenjiti düşündüren bulgular, solunum yetersizliğini düşündüren bulgular varsa; o anda çocukta bir şuur değişikliği varsa mutlaka acile başvurulması gerekiyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik