Karın ağrısının nedeni önemli

17 Eylül 2012 Devamı

Çocuğun ağlama ve sızlanmasının karın ağrısından mı, ilgi beklentisinden mi kaynaklandığını anlamak her zaman kolay olmuyor. Bu durum, ciddi ağrıların atlanmasına da neden olabiliyor.

Anne ve babalar çocuklarında karın ağrısı oluştuğu zaman endişeye kapılıyor. Bazen bu ağrıların ciddiyeti konusunda kararsızlık yaşanabildiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben, hekime başvuruda geç kalınmaması uyarısında bulunuyor.

Karnı ağrıyan çocuk için evde alınabilecek önlemleri sıralayan Dr. Matben, “Çocuğunuz gözlemleyin, ağrıya eşlik eden bulgular olup olmadığına bakın. Çocuğunuzda apandisit ve bağırsak tıkanıklığı gibi hastalıkların bulunması olasılığına karşı, ağrı kesici ve sıcak kompres gibi yöntemleri uygulamayın. Eğer ağrı devam ederse, ishal ve kusma gibi bulgular saptanmazsa doktora başvurun. Ağrının hafif ve gazdan olduğunu düşünüyorsanız, ılık kompresin yanı sıra, çocuğunuzun karnına sağdan sola masaj yapmanız faydalı olacaktır” diyor.

Anne ve babaların karın ağrıları konusunda sık sordukları soruları yanıtlayan Dr. Demet Matben, şu bilgileri veriyor:

Çocuk henüz konuşamıyorken ağrısını nasıl ifade eder?
Çocuklar konuşamadıkları dönemde ağrılarını ifade etmek için belli başlı davranışlarda bulunuyor. Bunların arasında bacaklarını karına çekip ağlama, idrar yaparken ağlamak geliyor. Bunun dışında çocuğun karnında şişlik, kusma, gaz- dışkı çıkışı yoksa ama sarılığı varsa, ağrı ara ara geliyorsa karın ağrısından şüphelenilir.

Ne zaman doktora başvurulmalıdır?
Ağrı 12-24 saate geçmiyorsa veya sık tekrarlıyorsa, göbek çevresi dışında başka bir bölgede (özellikle sağ alt karında) ise apandisit göz ardı edilmemelidir. Çocuğun genel durumu kötüyse, uzamış kusma varsa, bu kusma sarı yeşil safralı veya kanlıysa, kanlı ishal varsa, idrar yaparken ağrı varsa, sık idrara çıkma varsa, üç aydır haftada en az bir kez, gece uykudan uyandıracak kadar ağrı varsa doktora başvurulması gerekir.

Ağrıya karşı sıcak kompres yapmak etkili midir?
Anne-babaların karnının ağrıdığını söyleyen çocuklarına ilk uyguladıkları ağrı giderme yöntemi “sıcak kompres” oluyor. Ancak bu her zaman doğru bir uygulama değildir. Sadece bebeklik çağı gaz sancısı veya gaz ağrılarında rahatlatıcı olabilir. Ancak diğer durumlarda olası ciddi bir durumu maskeleyebildiği için sıcak kompres önerilmemektedir.

Karın ağrısıyla beraber ateş de varsa endişe edilmeli mi?
Çocuklarda ateşle beraber görülen karın ağrılarına daha çok enfeksiyon (gastroenterit, idrar yolu enfeksiyonu, apandisit vb) neden olabiliyor. Bu durumlarda gecikmeden doktora başvurulması doğru olur.

Karın ağrısı nasıl tedavi edilmeli?
Çocuklarda karın ağrısının nedeninin saptanmasından sonra uygulanabilecek tıbbi tedavi yöntemlerini şöyle özetleyebiliriz:
-İshal, üriner enfeksiyon da nedene yönelik, ülser veya gastritte tanı konulduktan sonra tedavi edilir.
-Akut apandisit ve barsak tıkanıklığının tedavisi cerrahidir.
-Kabızlık beslenme, ilaçlar ve tuvalet davranışı düzenlemesi ile yola konulur.
-Hepatit, safra kesesi problemlerinde istirahat ve uygun tıbbi destek tedavisi verilir.
Anne ve babalar çocuğun karnı ağrıdığında nasıl davranmalı?
-Kendisini iyi hissettiği ve rahat ettiği bir pozisyonda yatırıp dinlendirmeye çalışın.
-Yemek yedirmeye çalışmayın azar azar sıvı vermeye çalışın.
-Doktora danışmadan ilaç vermeyin.
-Karın ağrısı ile beraber olan bulguları not edin.
-Fonksiyonel karın ağrılarında çocuğun rol yapmadığını gerçekten bunu hissettiğini bilin ve onu suçlamayın.

Kategori: Bebeğim, Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik