Cilt kanserine yeşil çay !

01 Eylül 2012 Devamı

Bilim adamları yeşil çaydaki bir kimyasalın cilt kanserine çok iyi geldiğini tespit etti. Pigallocatechin gallate (EGCg) olarak bilinen madde, laboratuvar ortamında kanserli hücreleri 3’te 2 oranında küçülttü, bazen de tamamen ortadan kaldırdı.

Bilim adamları yeşil çaydaki bir kimyasalın cilt kanserine çok iyi geldiğini tespit etti. İçildiği zaman etki göstermek için çok zayıf olsa da bu madde, laboratuvar ortamında kanserli hücreleri 3’te 2 oranında küçülttü, bazen de tamamen ortadan kaldırdı. Strathclyde ve Glasgow üniversitelerindeki bilim adamları, epigallocatechin gallate (EGCg) olarak bilinen maddenin hiçbir yan etkisinin de olmadığını belirledi. Araştırmacılar, EGCg ve kanserli hücreleri bulan transferrin isimli proteini tümörlere yöneltti. Cilt kanserinin her iki türünde de tümörlerin yüzde 40’ı yok oldu. Cilt kanserinin karsinoma türünde tümörlerde yüzde 30, melanoma türünde de yüzde 20 küçülme görüldü. Melanomada tümörlerin yüzde 10’luk ilave bir kısmında da istikrar sağlandığı, tömörlerin artık küçülmediği gibi büyümediği de kaydedildi.

Araştırmaya liderlik eden Dr. Christine Dufes, bu sonuçların çok cesaret verici olduğunu, araştırmalarının dünyada birçok ülkede en büyük ölüm sebebi olan kanser vakaları için yeni ve etkili bir tedaviye yol açabileceğini söyledi.
Araştırmanın sonucu Nanomedicine dergisinde yayımlandı.

Kategori: Araştırma, Beslenme, Haberler