Cilt bakımı nasıl yapılmalı ?

26 Mart 2012 Devamı

Hamilelikte ve sonrasında sizi en fazla üzen konuların başında fazla kilolar ve cilt problemleri gelebilir. Hamilelik sırasında vücudunuzun her geçen gün genişlemesiyle birlikte gerginliğini kaybeden cildinizde kuruma, elastikiyetin kaybolması ve hassasiyet görebilirsiniz. Özellikle göğüsler, karın ve baldırlar en fazla etkilenenlerdir.

Hamilelikten sonra vücudunuzun deforme olmaması için hamilelik sırasında çok uzun süren aşırı sıcak banyolardan kaçınmanız gerekir. Bunun yerine yapacağınız ılık bir duş sizi ve bebeğinizi oldukça rahatlatır.

Arada bir yapacağınız hafif kese ise kan dolaşımını artırır. Duştan sonra da kol ve bacaklara nemlendirici bir krem uygularsanız günlük vücut bakımınız büyük ölçüde bitmiş olur.

Çatlaklara karşı mücadeleye ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi sonuç alırsınız. Hamileliğinizin ilk aylarından itibaren söz  konusu vücut bölgelerine özel çatlak kremleri veya bebek yağı uygulamaya başlayın. Alt deri lifleri ne kadar yumuşak olursa o kadar hassas olurlar. Bu yüzden aşırı ve hızlı kilo almamaya gayret edin.

İmkanınız varsa üçüncü aydan itibaren, her altı haftada bir vücut masajı yaptırın. Bu, hücrelerin daha iyi beslenmesini sağlayıp artıkların vücudunuzdan atılmasını hızlandıracaktır. Yalnız masajın mutlaka elle yapılması gerektiğini unutmayın.

Ayrıca yüzünüz için bazı doğal maskeler hazırlayarak uygulayabilirsiniz.

• Bir limonu kabuklarıyla birlikte robottan geçirerek püre yapın. İçine biraz su ekleyerek yüzünüze sürdükten sonra 5 dakika bekleyin ve temizleyin. Böylece gözenekleriniz temizlenerek cildiniz canlanır.

* Cildinizi temizlemek için bir yumurta sarısı, bir çorba kaşığı susam yağı ve 3 – 4 damla limon suyunu iyice karıştırıp yüzünüze sürdükten sonra 10 dakika bekleyin.

* Cildinizin çok çabuk kuruyorsa 5-6 tane çileği ezerek sütle karıştırdıktan sonra yüzünüzde 10 dakika bekletin ve bol suyla yıkayın.

* Cildinizi tazelemek için 1 ölçek bal, 3-4 damla limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırıp yüzünüze sürdükten sonra 20 dakika bekleyin ve bol suyla yıkayın.

* Ferahlık ve arınma hissi için 1 elmayı sütle pişirin ve ezerek püre yapın. Yüzünüzde 20 dakika bekletin ve bol suyla yıkayın.

*Yağlı ciltler için arındırıcı etkiye sahip salatalık idealdir. Yarım avokado,yarım salatalık, 1 yumurta beyazı ve çok az sütü blenderdan geçirin.Buzdolabında biraz soğuttuktan sonra maskeyi yüzünüzde 30 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

* 1 adet muzu biraz sütle püre yaparak yüzünüze sürdüğünüzde yumuşacık bir teniniz olacaktır.

* Cildiniz için en ideal koruyucu baldır. 1 limonun suyuna, 3 çorba kaşığı bal ve biraz da gliserin ekleyin. Yüzünüzde 15 dakika beklettikten sonra yıkadığınızda cildinizi sağlıklı bir şekilde nemlendirmiş olursunuz. Bu maskeyi ayda bir, diğer maskeleri haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Kategori: Haberler, Sağlık & Güzellik