Çanta ağırlığı ne kadar olmalı ?

31 Ağustos 2012 Devamı

Uzmanlar okula başlama yaşının düşmesini her boyutuyla tartışıyor. Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, okul çağındaki çocukların günün önemli bir bölümünü sırada hareket olanağı kısıtlı bir şekilde geçirdiğini belirtiyor.

Romatem Bostancı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, çocukların eve gelince de hemen televizyon veya bilgisayar karşısına geçerek aynı durumda oturmaya devam ettiğini belirtiyor. Okul sıralarının çoğunun ergonomik tasarımlı olmaması ve bilhassa çok küçük yaştaki çocuklar için uygun biçim ve boyutlarda olmaması  bir takım sorunlara yol açar. Bu sorunların en önemlisi yanlış duruş-oturuş alışkanlığına bağlı olarak gelişen bel- sırt- boyun ağrıları  ve omurgadaki şekil bozukluklarıdır.

Prof. Tunç Alp Kalyon,çocuklarda okul çağından önce de çeşitli nedenlere bağlı bel ve sırt ağrılarının olduğunu, yapılan araştırmalarla da yaş ilerledikçe bu ağrıların daha sık görüldüğünün ortaya çıkardığını kaydediyor.

ÇOCUKLARDA BEL AĞRISI VAR

Örneğin 7 yaşındaki çocuklarda bel ağrısı sıklığı %1 dolayında iken 10 yaşındakilerde %6, 14 yaşındakilerde % 18 olarak belinlenmiştir. Bazı bölgelerde  ve yaş gruplarında bu oran P’ye kadar çıkabilmektedir. O nedenle çocuklarda bel ve sırt ağrılarına sebep olabilecek faktörleri bilmek, bunları takip etmek ve  en kısa zamanda  önlemini almak gerekir.

Bu konuda en önemli görev çocukların anne ve babalarına düştüğünü belirten Prof. Kalyon,belirli aralıklarla çocuğun belini  ve sırtını muayene edip duruş  bozukluğu olup olmadığına bakmak gerektiğini ifade ediyor.

Yapılacak işlem aslında çok basittir: Çocuğun üst tarafını soyarak yandan ve arkadan duruşu  incelenmelidir. Yan duruşta,  çocuğun sırtının öne doğru fazla eğik olup olmadığı yani  kamburluğa bakılır. Arkadan incelemede ise omurgada yana doğru eğrilikler  kontrol edilmelidir. Omurgada “S”  veya “C”   şeklinde eğrillikler olabilir ve buna “ skolyoz “ adı verilir. Okul çağındaki çocukların yaklaşık % 2 kadarında skolyoz görülebilmektedir ve küçük  yaşta fark edip tedaviye başlanması son derece önemlidir. Sırt ve bel  muayenesi sırasında omuzlar ve kürek kemikleri  arasındaki yükseklik farkına, göğüs kafesindeki eğikliğe ve bel hizasındaki   kıvrımlarda  asimetrik durum olup olmadığına bakılmalıdır. Öne eğilme sırasında göğüs kafesindeki ve  sırttaki eğriliklerle beraber simetri bozuklukları daha iyi fark edilebilir.   Böyle bir bulguya rastlanırsa zaman geçirmeden bir uzman doktora başvurup gerekli incelemeler yapılmalıdır.
Prof. Tunç Alp Kalyon, ilkokul çocuklarında bir diğer önemli sorun , okul çantalarının ağırlığı olduğunu belirtiyor.

ÇANTA AĞIRLIĞI 2 KİLOGRAMI GEÇMEMELİ

Okullardaki dolap ve kitaplık  olanaklarının yetersizliği nedeniyle çocuklarımız her gün çok sayıda kitap ve defteri çantalarında taşımak zorunda kaldığından omurgaları aşırı derecede zorlanmaktadır. Okul çantalarının ideal ağırlığı, vücut ağırlığının % 10’unu geçmemelidir. Örneğin, 5-6 yaşlarındaki bir çocuğun vücut ağırlığına 20 kg kabul edersek, çantanın ağırlığının en fazla  2 kg olması ve sırta tam temas etmesi gerekir.  Ama hepimizin bildiği gibi  çocuklar çantalarında çok daha fazla ağırlığı taşımaya zorlanmaktadır. Ağırlık azaltılamıyorsa, çanta mutlaka çift askılı olmalı ve sırtta taşınmalıdır. Ağır çantaların tek taraflı elde veya omuzda taşınması omurga sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Prof.Tunç Alp Kalyon, ders aralarındaki sürelerin çocukların çeşitli aktiviteler yapması için yeterli olmadığını vurguluyor.
Ders aralarındaki süreler çocukların herhangi bir oyun ya da bedensel etkinliği için yeterli olmadığından , okul dışındaki zamanlarda ,  çocuklarda arkadaşlık ve paylaşım duygularının gelişmesi, hareketsizliğe bağlı sorunların engellenmesi  bakımından arkadaşlarıyla birlikte açık havada oynayabileceği oyunlara, olanaklar elverdiği takdirde yüzme sporuna  teşvik edilmelidir.

Prof. Kalyon,okul  çağındaki  çocukların evde televizyon veya bilgisayar karşısında geçirecekleri sürenin 1  saat olarak sınırlandırılması gerektiğini kaydediyor.
Diğer taraftan çocuklarda çok değişik nedenlerle bel ağrıları olabilir  ve bunların bir kısmının nedeni  dıştan muayene ile anlaşılamaz. Böyle bir durumda, çocuğu uzman bir hekime  muayene ettirmek ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra asıl nedene yönelik bir tedaviye başlamak en uygun yoldur.

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler