Bu Gıdalar Ölüm Saçıyor

25 Ekim 2016 Devamı

Bebek ve çocuklarda tuz tüketiminin ilerleyen yaşlarda oluşturabileceği sorunlara dikkat çeken Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Tuz ve Sağlık Hareketi (WASH) tarafından yapılan araştırmanın, tanınmış hızlı servis restoranlarında satılan çocuklara yönelik menülerin “endişe verici ölçüde yüksek” tuz oranına sahip olduğunu ortaya koyduğuna işaret etti.

WASH’un 37 ülkede yaptığı araştırmanın Türkiye için de endişe verici sonuçlar içerdiğine ve farklı ülkelerde servis edilen aynı çocuk menülerindeki tuz oranının ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğini “Aynı tavuk parçalarından oluşan çocuk menüsü Türkiye’de 2,4 gram tuz içerirken, aynı menü Çin’de 1,4 gram, ABD’de ise 1 gramdan biraz fazla tuz içeriyor. Farklı bir şirketin patates kızartmaları için yapılan araştırmada ise aynı ürünün Kanada’da 1,9 gram tuz, Almanya’da 0,9 gram tuz, Avustralya’da ise 0,5 gram tuz içerdiği görülmüş.

Yemek esnasında fazla tuz tüketimi dolaylı olarak meşrubata yöneltiyor. Çocuklar ne kadar fazla tuzlu gıda tüketirse o kadar çok meşrubat, dolayısıyla şeker alıyor. Bu nedenle aynı anda gereğinden fazla tuz ve şeker tüketen çocuklar şişmanlık tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.

“GÜNLÜK TUZ MİKTARI 3 GRAMI AŞMAMALI”

Fazla tuz tüketimin yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, obezite ve böbrek hastalıklarına neden olduğunu, hayat boyu sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Tuzun, erken yaşta yeme alışkanlıklarında yer edinmiş olması, hayatın ilerleyen dönemlerinde sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir. Bu nedenle bebeklerin, tuzun tadından mümkün olduğunca uzak tutulması ve çocukların fast-food tarzı gıdalarla ‘ödüllendirilmemesi’ hayati önem taşıyor.

Kategori: Beslenme, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik