Öğrenciler Ağır Okul Çantası Taşımasın

25 Ekim 2016 Devamı

Uzmanlar, bilhassa eğitim hayatına yeni başlayan ilkokul öğrencilerinin ağır çanta taşımaktan korunması gerektiğini belirtti.
Çocuklarda duruş bozukluğu ve omurga eğriliğinin ileriki senelerde mühim sorunlara yol açabileceğini ifade etti. Ağır taşınan bir çantanın bilhassa uzun süre sırtta durması ve içinde lüzumsuz malzemeler bulundurulmasının çocuğun omurgasında ‘C veya ‘S’ şeklinde eğriliğe neden olabilir, bu nedenle bilhassa çocuklarında daha evvel ağrılar, hareketlerde kısıtlılıklar yaşamış ailelerin ‘kas, iskelet sistemi yönünden bir sorun var mı’ diye bir uzmanla görüşmesi gerekiyor. Özellikle masa başında fazla vakit geçiren, bilgisayarın başında fazla vakit geçiren çocuklar, bir de ağır çanta taşır ve bilhassa çantayı omzunun bir tarafına asıp ağırlığı dengeli dağıtamazsa omurga eğrilikleri daha sık meydana gelmektedir.

SPOR VE HAREKETLİ YAŞAM ŞART
Çantada olası oldukça kitap, defter sayısının az olması gerekir. Özellikle kalın kitaplar varsa gereksinim olan bölümleri fotokopi çekilerek yanında taşınması, beslenme ve kitap, defter yönünden çocukların okulda kilitli bir dolabının olup da her gün o kitap defterini ya da hususi eşyalarını getirip götürme gibi durumlardan korunması ehemmiyet arz ediyor. Ayrıca günlük yaşamda çocukların kaslarının dirençli olabilmesi için yürüyüş, yüzme, cet binme gibi sporlarla muhakkak uğraşması gerekir. Kaslar ne kadar esnek ve dirençli olursa eğrilik ve fıtıklar gibi değişik rahatsızlıklara yakalanmaları da daha az olacaktır.

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik