Ispanak Vitamin Saçıyor!

14 Ekim 2015 Devamı

Yorgunluğu gideren, zihni kuvvetlendiren ıspanağın sağlığa da pek çok faydası var. İşte sağlık deposu ıspanağın faydaları…

Yeşil yapraklı sebzelerin sağlığa faydaları kuşkusuz tartışılmaz… Kalp hastalıklarından, kansere kadar birçok hastalığa iyi gelen bu sebzeler sağlığa faydalarıyla ön plana çıkıyor. ABD’li bilim adamlarının yaptığı yeni bir araştırma, ıspanağın vücuttaki kötü yağ oranını azalttığını ortaya koyuyor. 2 yumruk büyüklüğünde yenilecek ıspanağın çocuklarda obezite riskini önemli ölçüde azalttığını belirten uzmanlar, bu yararlı sebzenin aynı zamanda karaciğer yağlanmasında da etkili olduğunu söylüyor. Özellikle çocukların öğle yemeklerinde yeşil sebzelere yer verilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, “Yetişkinlerinde beslenme planına yeşil ve turuncu sebzeleri eklemesi gerekiyor” diyor.

Yorgunluğu gideriyor
Yapılan araştırmada insülin düzeyinin olumlu etkilendiği ve düzene girdiği vurgulanırken, bu durumun şeker hastalığı riskini de azalttığı bildiriliyor. Öte yandan brokolinin de ıspanakla aynı etkiyi yaşattığını aktarılıyor. Çağın yaygın hastalığı obezitenin engellenmesinde önemli rol oynayan ıspanağın sağlığa diğer faydaları şöyle sıralanıyor:

– Vücudun dayanıklılığını artırır ve vücuda kuvvet verir.

– Yorgunluğu giderir.

– Zihni kuvvetlendirir.

– Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir.

– Kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır.

– Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir.

– Hamilelere ve doğacak çocuğa güç verir.

– Sinirleri yatıştırır ve sakinlik verir.

– Sindirimi kolaylaştırır.

– İdrar söktürücüdür.

– Basura iyi gelir.

– Yara ve yanıkların iyileşmelerini hızlandırır.

– Kemikleri ve dişleri güçlendirir.

– Diş çürümelerini önler.

Kategori: A'dan Z'ye Besinler, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik