Bebeğime Grip Aşısı Yapılmalı mı?

13 Mart 2014 Devamı

ABD Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) ve Amerikan Pediatristler Akademisi (AAP) 6 ay-59 ay arasındaki tüm bebek ve çocuklara grip aşısı yaptırılmasını tavsiye ediyor.

Uzmanlar 5 yaşından küçük çocuklarda gribe bağlı hastaneye yatmayı gerektirebilen ciddi komplikasyonların gelişme riskinin çok daha yüksek olduğunu belirtiyorlar.

Küçük bebeklerde ise komplikasyonlar daha da ciddi olabilmekte ve grip solunum durması, zatürree ve hatta ölümlere yol açabilmektedir.

Aralık ayının ortasında olmamıza rağmen, henüz çocuğunuza grip aşısı yaptırmadıysanız, geç kalmış değilsiniz. Grip mevsiminin bitmesine aylar var (genellikle Mart-Nisan aylarında grip mevsimi biter) ve hemen aşınızı yaptırarak tüm ailenizi gripten koruyabilirsiniz.

İlk kez grip aşısı yapılan çocuklarda dört hafta içerisinde ikinci bir dozun daha uygulanması gereklidir. İlk doz aşı bağışıklık sistemini hazırlar ve ikinci doz da korumayı sağlar.

Grip aşısı 6 aylıktan küçük bebekler için onaylanmamıştır, bu nedenle 6 aylıktan küçük bebeklerinizi gripten korumak için ailedeki diğer bireylerin aşılanması, bebeğin hastalığı olan kişilerden uzak tutulması ve genel hijyen kurallarına dikkat edilmesi gereklidir.

Kategori: Bebeğim, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik