Hamileyken Yapılan Grip Aşısı Bebeği de Koruyor

29 Ekim 2013 Devamı

Prof. Dr. Faruk Buyru, “Hamileler grip aşısı yaptırmalı, anne adayının yaptırdığı grip aşısı doğan bebeği de ilk 6 ay enfeksiyonlardan koruyor.” dedi.

Prof. Dr. Faruk Buyru, “Hamileler grip aşısı yaptırmalı, anne adayının yaptırdığı grip aşısı doğan bebeği de ilk 6 ay enfeksiyonlardan koruyor.” dedi. Viral bir hastalık olan grip, öksürük ve hapşırma ile yayılan damlacıklarla bulaştığını belirten Prof. Dr. Faruk Buyru, “Mevsime bağlı olarak hava değişimleri gribe yakalanma riskini dahada artırıyor. Bu nedenle grip çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında görülüyor. Gribin bulaşıcılığı belirtilerin başlamasından önceki 24 saat ve sonraki 5 gün devam ediyor. Ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık, öksürük, baş ağrısı, kaslarda ve eklemlerde ağrı ve halsizlikle kendini gösteren grip genellikle 1-2 hafta içinde iyileşiyor.” diye konuştu. Gribin kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve hamileler için tehlikeli olabileceğini ifade eden Buyru, “Özellikle hamileler, havaların soğuması ve kapalı ortamlarda bulunmanın artması ile gribal enfeksiyonların ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık yakalanıyorlar. Gebelerin bağışıklıkla ilgili problemleri olabildiği için daha kolay enfeksiyona yakalanabiliyorlar. Bu hem anneyi hem de bebeği, fetusu olumsuz etkiyebilecek bir durum.” şeklinde konuştu.

Grip durumunda fetusunda anne ile birlikte etkileneceğini açıklayan Prof. Buyru, “O anda birtakım sorunlar ortaya çıkabilir, uzun süren yüksek ateş ve enfeksiyon söz konusu ise bu anneyi olduğu kadar bebeği de olumsuz etkileyebilir. Enfeksiyon süreci boyunca bebeğin gelişiminde duraklama, yavaşlama olabilir. Erken doğum riski artabilir. Eğer kısa sürede ve kendi kendine geçmeyen bir enfeksiyon söz konusu ise doktor desteğine ihtiyaç olabilir.” dedi.

‘Hamileler Grip Aşısı Yaptırmalı’

Grip aşısı canlı virüs aşısı olmadığı için gebelikte her dönemde rahatlıkla uygulanacağını belirten Prof. Dr. Faruk Buyru şunları söyledi: “Hem anne adayı hem de doğacak bebeği korumak açısından grip aşısı önerilebilir. Şunu biliyoruz ki anneye yapılacak grip aşısı doğumdan sonra bebeği de ilk 6 ay boyunca grip hastalığından koruyacaktır. Oluşacak antikorlar bebeği de olumlu etkileyip, yeni doğan dönemde enfeksiyon oluşma sıklığını azaltacaktır. Aşı yerinde hafif kızarıklık alerjik reaksiyonlar, hafif üst solunum yolu enfeksiyonu gibi geçiştirilebilecek yan etkilere sahip olabilir ama bunlar hiçbir zaman ciddi yan etkiler değil. Onun için gebeler ekim-kasım aylarında grip aşısı yaptırabilir.”

Hamilelerde hastalık ortaya çıktığında uzun süre kapalı ortamlarda bulunmamalı diyen Buyru, “Bulunulan odanın havasını sık sık değiştirip odayı havalandırmalı. Vücut direncini artırıcı C vitamininden zengin meyvelerle beslenerek uyku saatlerine dikkat etmeli.” dedi.

‘Grip olduktan sonra alınabilecek tedbirler’

Grip olduktan sonra alınacak tedbire değinen Prof. Buyru şöyle dedi: “Ateş düşürücü, parasetamol grubu ilaçlar ve vitaminler, pastiller, burun spreyi kullanılabilir. Yüksek ateş yoksa, kırgınlık, burun akması, boğazda kuruluk, yanma ile seyrediyorsa bir doktora gereksinim yok. Bu durumda gebe yine de doktorunu arayıp gerekli önlemleri almasını sağlayabilir. Ateş 38 derecenin üstüne çıkarsa doktor tavsiyesi ile antibiyotik kullanılabilir.”

Kategori: Genel, Haberler, Kış Hastalıkları, Sağlık & Güzellik