Bebeğim Neden Her Şeyi Ağzına Götürüyor?

22 Mart 2014 Devamı

Bebeğiniz neredeyse her şeyi ağzına götürüyor ve mikrop kapması ya da boğazına kaçırması riski nedeniyle huzursuz mu oluyorsunuz? Bazı önlemleri alarak ve dikkatli davranarak, bebeğinizin dünyayı güvenle keşfetmesine (ve elbette kendi içinizin rahatlamasına) yardımcı olabilirsiniz.

Bebekler neden cisimleri ağızlarına götürürler?
Bir yaşından küçük çocukların nesneleri ağızlarına götürmeleri aslında son derece olumlu bir işarettir ve etraflarındaki dünyaya yönelik ilgilerinin arttığını gösterir.

Yaşamın ilk yılında bebekler dünyayı bütün duyuları ile (görme, dokunma, işitme, koklama ve tatma) tanımaya çalışırlar. Dolayısıyla, çeşitli duyularını kullanarak ne kadar çok keşifte bulunurlarsa o kadar da çok şey öğrenirler.

1 yaşından küçük bebekler, el hareketlerini kontrol etmeyi öğreniyor olsa da, henüz parmaklarını kullanmakta çok ustalaşmamışlardır. Bu nedenle eline aldığı bir şeyi daha fazla incelemek istediğinde ağzına götürerek o şeyin sert mi, yumuşak mı olduğunu, yiyip yiyemeyeceğini, ses çıkarıp çıkarmadığını vb. anlamaya çalışır.

Nesneleri ağzına götürerek farklı şekiller ve dokuları öğrenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda neyin tadının güzel, neyin tadının kötü olduğunu da öğrenirler. Dolayısıyla bebeğiniz tadını beğenmediği şeyi bir daha ağzına götürmeyecektir.

Kategori: Bebek Sorunları, Genel, Haberler