Bebeğim Neden Sürekli Ellerini Yumruk Yapıyor?

05 Ocak 2014 Devamı

Çocuk doktorlarının bebeklerin aylık kontrollerinde baktıkları en önemli konulardan biri bebeğin sahip olduğu reflekslerdir.

Bebekler doğdukları zaman beyinleri ile vücutları arasındaki sinirsel bağlantı henüz tam olarak olgunlaşmamıştır. Bu yüzden bebeklerin yaptığı hareketlerin büyük çoğunluğu istem dışı gerçekleşen hareketlerdir.

Bebeğin beyni ile vücudu arasındaki bağlantıları olgunlaşmaya başladıkça refleksler kaybolur ve istemli hareketler başlar.

Bebekler, beynin vücudu kontrol edemediği dönemlerde anne karnındaki cenin pozisyonunu devam ettirmek isterler. Bunun sonucu olarak elleri yumruk şeklinde durur. Yenidoğan refleksleri içinde en çok kontrol edilen refleks yakalama refleksidir.

Bebeğin beyni vücudu komuta etmeye başladıkça bebeğin yakalama refleksi azalır. Bebek istemli şekilde hareket etmeye başlar ve artık ellerini eskisi gibi yumruk yapmaz.

Bebeğin vücudu genel olarak kasılıysa ve bebek hareket etmekte zorlanıyorsa bebekte bir hastalık olabileceği düşünülebilir. Böyle bir durumda bebeğin bir uzman tarafından muayene edilmesinde fayda vardır.

Etiketler: , , , ,

Kategori: Bebeğim, Genel, Haberler