Anneden Ayrılıp Okula gitmek İstemeyen Çocuklara Neler Yapabiliriz?

14 Kasım 2014 Devamı

Eğitim-Bilimci Prof.Dr.Ayla Oktay anlatıyor…

 

Öğretmen ile iyi bir diyalog çok önemlidir. Çocuklar ilk birkaç günde zorlanabilirler. O yüzden okul ile anlaşıp ki bazı okullar bunu yapabiliyor. Diyorlarki bugün çocuğunuzu 2 saat getirin, ertesi hafta biraz daha artıyor yarım gün geliyor, öbür çocuklar öğleden sonra biz şunları yapıyoruz diyolar o zamanda kalmayı istemeye başlayacak.

Çocuğu zorlamadan onu yavaş yavaş alıştırarak, mümkünse bir süre annenin okulda kalmasını sağlayarak, yalnız annelerin sınıfta oturmaları çok tercih ettiğimiz bir şey değil çünkü diğer çocuklarında anneleri var onlarda annelerini talep etmeye başlarlar. Ama anne çok yakın bir yerde durabilir, çocuk istediği zaman annenin orada olduğunu görebilir. Yani çocuğa okulda olmasının onun güvenliği açısından bir sorun yaratmayacağı, annenin de istediği zaman ona ulaşabileceği ve orada olduğu fikrini vermek lazım. Bazen bir telefon konuşması bile işi çözüyor. Çocuk annenin sesini duyuyor ve rahatlıyor. Özellikle çocuk uyku uyuyorsa anaokulunda çok tedirginlik yaşarlar. Çünkü tek başınalardır, uyumak istemez, annesini görmek ister.

Daha çok problem ilk okulda ilk girişte çıkıyor, anneden ayrılırken o zamanda belki bi kaç gün baba yada başkası götürebilir. Anne bi kaç gün okulda kalabilir bir yerde oturur, gerektiğin arada bir çocuk gider annesini görür geri gelir. Ama bir kere çocuğu okula başlatıp geri dönmesini ben çok kabul etmek istemiyorum.

Çocuğunuz Okula Hazır mı? Hakkında tüm merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz…

Kategori: Soru-Cevap