MS Hastalığının Okul Eğitimine Etkileri Neler? Ms Hastası Okula Gidebilir mi? MS Hastasında Hafıza Zayıflaması Oluyor mu?

02 Mart 2014 Devamı

MS Hastalığının Okul Eğitimine Etkileri Neler? Ms Hastası Okula Gidebilir mi? MS Hastasında Hafıza Zayıflaması Oluyor mu?

Nöroloji Uzmanı – Prof.Dr. Ayşe Altıntaş anlatıyor…

MS’in bir görünen yüzü bir de görünmeyen bir yüzü var. Bunu yeni yeni anlamaya başladık. Görnmeyen yüzü derken biz MS hastamızı izliyor görme bozukluğu atağı geçirdi sonrasında atağı yoksa ne kadar güzel her şey iyi gidiyor diye düşünüyoruz. Ancak son yıllarda öğrendik ki aynı zamanda hastanın bilişsel fonksiyonları dediğimiz zihinsel fonksiyonlarını da etkileyebiliyor bu. Ancak uzun dönemde etkileyebiliyor. İyi giden beynindeki nöronları etkileyen MS hastalarında çocuklarda bunuda gözden kaçırmamak lazım.

Çocuğun okul başarısı nasıl, başarısı düşükse eğer bu neden, gerçekten çalışmıyor mu, hastalığın olumsuz bir etkisi olmuş mu? Bu kısa dönemde ortaya çıkmayan ama uzun dönemde problem yaratacak bir nokta.

Hafıza zayıflaması oluyor mu?
Öğrenmede, hatırlamada güçlük, onu hafızaya kaydetmede güçlük olabiliyor. Hastalığın MS üzerindeki tedavisi bunu da göz önünde değerlendirmek lazım. Şöyle bir durum var. Erişkinde kullandığımız ilaçları çocukta kullanırken daha dikkatli kullanıyoruz. MS’te kullandığımız ilaçları şuanda çocuklarda kullanmak için bir bilgi birikimi yok. Uzun dönemde kullanacağımız için çocuk uzun dönemde bir ilaç başlıyorsunuz bir iğne ve bunu ne kadar kullanacağımız konusunda bir fikrimiz olmuyor.
Başlarken daha dikkatli düşünüyorsunuz. Yan etkileri, kullanım süresi eğer böyle bir etkilenim varsa çocuğun hafızasında tabi bu ilaçları mümkün olduğunca erken başlamak lazım. Koruyabilmek adına çünkü bu ilaçlar koruyucu ilaçlar.
Bir de bilişsel terapiler var. O yönden çocuğun hafızasını güçlendirecek egzersizler önermemiz lazım.

MS(Multiple Skleroz)Hastalığı hakkında tüm merak ettiklerinizi buradan izleyebilirsiniz.

Kategori: Soru-Cevap