Yetersiz Uyku, Okul Başarısını Düşürüyor

21 Eylül 2016 Devamı

18 milyon öğrenci dün dersbaşı yaptı. Tatil boyunca geç yatıp geç kalkmaya alışan çocukların önündeki en önemli engellerden biri de yeni uyku düzenine alışmak…

Yetersiz uykunun çocuğun okuma yazma ve matematik problemlerini çözme kabiliyetlerini bozduğunu söyleyen uzmanlar, anne babaları okula giden çocuklarının uykusunu bir an önce düzenlenmesi konusunda uyarıyorlar.

Bu dönemde beynin gelişimi sürdüğünden yeterli uyku, fiziksel ve bilişsel gelişme için önem taşır. Beyin en çok uyku sırasında çalışır. Eğer beyni çok karmaşık bir bilgisayara benzetirsek, bu bilgisayar, verileri işleme, belleğe kaydetme, bilgileri birbirleriyle ilişkilendirme, sınıflandırma, gerektiğinde kolay ve doğru hatırlamak için yapılması gereken işlemlerin çoğunu, uyku sırasında gerçekleştirir.

Bilimsel araştırmalar, uyku süreleri 1 hafta süreyle bir saat bile azalan çocuklarda dikkat, konsantrasyon, öğrenme ve hafıza becerilerinde ölçülebilir derecede belirgin azalmalar olduğunu göstermektedir. 2,5 ile 6 yaş arası 1.500 çocukta yapılan geniş bir araştırmada, 10 saatten az uyuyan çocukların kelime haznelerinde ve zihinsel becerilerinde, 10 saatten çok uyuyanlara oranla çok belirgin azalma olduğu saptanmış.

Günde ortalama 10 saat uyumalı
İnsanların tam dinlenebilmesi için gerekli olan “ideal uyku süresi”nin kişiden kişiye değişir bu sürenin, ilkokul öncesi küçük çocuklarda 11-13 saat, ilk ve ortaöğrenimdeki çocuklarda 10-11 saat, üniversite dönemindeki gençlerde ise genelde 8-9 saat olduğunu ifade edildi.

Geç saatlere kadar ders çalışmasın
Öğrencilerin uyku sağlığı için gerekli ortamın oluşturulmasında anne babaya önemli görevler düştüğünü söyleyen Dr. Sabri Derman, uyku düzeninin sağlanması için yapılması gerekenleri şöyle anlattı:
– Tatil günleri de dâhil her gün aynı saatte uyuyup uyanmasını sağlayın
– Yatmadan önce ılık ballı süt içirin
– Yatakta tablet ve telefonla oynamasına izin vermeyin
– Yatmadan en az yarım saat önce televizyon karşısından kalkmasını sağlayın
– Okul dışı aktiviteler çok zaman alıyorsa azaltmayı düşünün, ders için gece geç saatlere kadar çalışmanın kalıcı faydası olmadığını unutmayın

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: Çocuğum, ÇOCUK HASTALIKLARI, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik