Yenidoğan Bebekleri Öpmeyin!

03 Haziran 2015 Devamı

Özellikle yeni doğan bebekler için ilk üç ayın çok riskli olduğunu ifade etti.

Bebekler, nezle ve gribe yakalanmış insanlarla karşılaştıklarında bu enfeksiyonu kolaylıkla alabiliyor. Büyükler, 7 gün içerisinde bunu atlatırken, bebekler iyileşemeyebiliyor.

Bebeklerin burunlarından aldıkları enfeksiyonun ses tellerine daha sonra akciğerlere geçebildiğini, bunun da bebeğin zor nefes almasına, kusmaya, akciğer enfeksiyonuna sebebiyet verdiğini ifade etti.

Yeni doğan bebeklerin annelerine özelikle her zaman şunu söylüyorum, eve gidip gelenleri kısıtlayalım. Hatta, ‘Doktorum izin vermiyor’ deyin. Bu şekilde çocuklarınızı hastalıklardan koruyabilirsiniz. Bir hocamızın tavsiyesi vardı, bebeklerin önüne ‘Beni öpme’ yazdıralım ve büyükleri uyaralım. Aslında mantıklı bir davranış. ‘Beni öpme ki enfeksiyon geçirmeyeyim.’ Biraz kırıklığımız olabilir. Hatta hasta olduğumuzun farkında bile olmadan bunu bebeklere geçirebiliriz. Bu nedenle bu mevsimde bebeklerden uzak duralım. Onları sağlığı için uzaktan sevelim.

Kalabalık ailelerde bebeği korumak daha zor

Uzmanlar, bebeklerin büyüklerden kaptığı bir diğer enfeksiyonun ise boğmaca olduğunu söyledi.

Bebeklere geçtiğinde boğmaca arka arkaya gelen öksürükler nefessiz bırakabiliyor. Bebeklerde ölümcül olabiliyor. 14 günden fazla süren öksürükle ilgili mutlaka doktora başvurulmalı.

Yeni doğan bebeği görmeye çıkarmak ve mevlit gibi geleneklerin de çocuk biraz büyüdükten sonra yapılmasını önerdi.

Kalabalık ailelerde bebeği korumanın daha zor olduğunu, bu durumda da mutlaka bebeğin hastalık kapmasını önleyici tedbirler almak gerektiğini kaydetti.

Kategori: Bebeğim, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik