Vajinal Enfeksiyonlarda Ozon Tedavisi

17 Aralık 2013 Devamı

  Vajinal iltihaplar,(vajinit) kadını jinekoloğa gitmeye zorlayan en sık şikayetlerden biridir.

Vajinal iltihaplarda etken farklı olsa da kadının şikayeti genellikle vajinal akıntı, koku ve kaşıntıdır. Etkenin (bakteri-virüs-mantar) cinsine göre şikayetin şiddeti ve karakteri değişebilir.

İdrar yaparken ağrı, sızlama, iç çamaşırın temasıyla şikayetlerin artması kadının sosyal hayatını da olumsuz etkiler. Cinsel hayatta bu dönemde ağrılı ve sıkıntılıdır.

Vajinal iltihaplarda klasik tedavi; etkenin cinsine göre antibiyotik, antivirütik veya antimikotik verilerek yapılır. Ömründe birkaç kez bu ilaçları kullanmak çok dert olmasa da, sık sık enfeksiyon ve sıkça ilaç kullanımının vücuda vereceği zararları göz ardı edemeyiz. Hastalık yapan mikroorganizmaları yok etmek için alınan bir çok ilaç vücut için gerekli mikroplara da zarar vererek vücudun dengesini bozup başka şikayetlere yol açabilir. Örneğin kullanılan bir antibiyotik vajinal mantarların üremesini kolaylaştırır. Ayrıca ağızdan alınan birçok ilaç karaciğer ve böbrekte metabilize olurken bu organların fonksiyonlarını da olumsuz etkiler.

Vajinit tedavisinde, vücuda zarar vermeden ozonun mikrop öldürücü etkisinden güvenle yararlanabiliriz.

Özellikle, sıklıkla vajinal enfeksiyon geçirenlerde ozonla tedavi (menopoz, diabet, antibiyotik kullanımı, kanser tedavisi, çok eşlilik, sigara kullanımı, alerjen bünye, gebelik, sağlıksız beslenme, kilo, yaşam şekli…vb) sürekli ilaç kullanmanın vereceği hasarı sıfıra indirir.

Ozon terapi, vajinal enfeksiyonlarda mikrop öldürücü etkisinin yanında ağrı, yanma, kaşınma gibi şikayetlerde de hızla düzelme sağlar.

Ozon epitelizasyonu artırıcı etkisiyle tahriş olmuş dokunun iyileşmesini hızlandırır ki bu şu anlama gelir, enfeksiyon ajanlarına bağlı çoğu zamanda yoğun kaşınmayla vajen girişinde çatlaklar, yaralar oluşur. Bu da idrar yaparken, cinsel ilişki sırasında şiddetli sızlama, yanma ve ağrıya neden olur. Klasik tedavide ilaçlarla mikrobik ajanlar ortadan kaldırılsa da dokunun iyileşip şikayetlerin geçmesi zaman alır. Oysa ozon terapi de şikayetlerin hızla geçmesi hasta ve hekim için yüz güldürücüdür.

Özellikle bağışıklık sisteminin düşük olmasına bağlı sıkça oluşan vajinal enfeksiyonlar da, sistemik ozon uygulamaları vücudun bağışıklık sistemini geliştirerek tekrarlayan enfeksiyonları önlemiş olur.

Vajinal Enfeksiyonlarda Ozon Terapi nasıl uygulanır?

Hastanın şikayetleri,yasam tarzı,tekrarlama sıklığına göre karar verilir.

Lokal veya lokal +sistemik ozon uygulamaları, vaginal enfeksiyonlarda zarar vermeden tedavi şansını sağlamaktadır.

Kategori: Op. Dr. Ayşe Duman, Yazarlar