Tuvalet eğitimi nasıl verilmeli ?

09 Nisan 2012 Devamı

Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Dr. Osman Abalı, çocuklara tuvalet eğitimi verirken dikkatli olmak gerektiğini ifade ederek, “Bu konuda aşırı baskı çocuğu olumsuz etkiler ve tuvalet eğitimini geciktirir” uyarısında bulundu.

Tuvalet eğitiminin genelde 1.5-2.5 yaşları arasında başladığını hatırlatan Psikiyatr Dr. Osman Abalı, “Daha erken bu eğitimi vermek veya geç kalmak çocuklarda tuvalet alışkanlığı problemlerine yol açabilir” dedi.

Tuvalet eğitimine lazımlıkla başlamanın yararlı olacağına değinen Dr. Osman Abalı, şunları söyledi: “Bu durum çocuğun tuvalete alışmasını kolaylaştırır. Tuvaletinin geldiğinin tahmin edildiği bir zaman çocuk lazımlığa oturtulur. Tuvaletini yaptığı zaman da ödüllendirilir. Bu konuda çok ısrarcı ve disiplinli olmamak gerekir. Zamanla çocuğun tuvalet alışkanlığı düzene girecektir. Uygun yönlendirme ile olayı zamana bırakmak gerekir.”

“SABIRLI VE SEVECEN OLUN”

Dr. Abalı, tuvalet eğitimi verilirken ebeveynlerin sabırlı ve sevecen davranması gerektiğini belirterek, “Çok titiz aşırı katı uygulamalar çocukların anneye öfke duymalarına ve özgüvenlerini kaybetmelerine neden olabilir. Sürekli bez bağlamak ve çocuğun yaşına uygun davranmamak da tuvalet alışkanlığının gecikmesine neden olabilir. Aynı zamanda bedensel ve genetik etkileri de unutmamak gerekir. 5 yaşına geldiği halde çocuk hala tuvalet alışkanlığı kazanamamışsa bunun kökeninde bir takım ruhsal sorunlar olduğu düşünülerek bir çocuk psikiyatrına danışmak gerekir” dedi.

Bazı annelerin duygusal davranarak bu eğitimi geciktirdiğine dikkat çeken Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Dr. Osman Abalı şöyle dedi: “Çocukları büyüdüğü halde bez bağlamaya devam ederek çocuğun tuvalet eğitimini geciktiren kimi annelerin bu tavrı son derece sakıncalıdır. Öte yandan tuvalet eğitiminde ödülün önemini de vurgulamak gerekir.

Çocuğun lazımlığa tuvaletini yapması durumunda tavırla, sözle, öperek, övücü sözler söyleyerek ödüllendirilmesi çocuğu cesaretlendirir. Tuvalet eğitimini bir pazarlık bir işkence haline getirmemek gerekir. Öte yandan kardeş doğumu, aşırı ilgilenme, çocuğa az vakit ayırma gibi stres etkenleri de tuvalet alışkanlığının kazanılmasını olumsuz etkiler.”

Kategori: Çocuğum, Haberler