Tüm Çocuklarınıza Aynı İlgiyi Gösteriyor musunuz?

13 Ekim 2013 Devamı

İngiltere’de yapılan araştırmada bazı annelerin çocukların gösterdiği sevgide ayrım yaptığı ortaya çıktı. Yüzde 62’si ise eşit davranamadığını itiraf etti.

Türkiye’de ebeveynlere “Hangi çocuğunu seviyorsun” diye bir sor sorulsa hemen “beş barmağın beşi de bir” diye bir yanıt alınır. Bu yanıttan çocuklarına eşit davrandıkları sonucu çıkarabiliriz. Oysa gerçekler çoğu zaman verilen yanıtlara uymaz.

Yapılan bir araştırmada İngiliz ebeveynlerin 12’de biri bir çocuğunu diğerinden daha fazla sevdiğini kabul etti. Yüzde 8’i favori gördükleri çocuklarına daha farklı eğitim verdiklerini belirtti. Bu yanıtı verenlerin dörtte birinden fazlası büyük çocuklarının favori olduğunu söyledi. Favori çocuk olmasında en yaygın neden, aralarında kuvvetli bağ oluşması. Yüzde 42’si kuvvetli bağ olduğunu söylerken, yüzde 13’ü diğer çocuklarının kötü davranışı olduğu için daha az sevdiklerini söyledi.

Bu tip ebeveynler çocuklarına eşit davranmadıklarını itiraf ederken, yüzde 45’i ‘farklı ihtiyaçları’ olduğunu iddia etti, beşte biri ise farklı zamanlarda gördüklerini belirtti.

Anket bin 237 ebeveyn arasında yapıldı. 3 ve üç yaşından büyük en az üç çocuklu ebeveynler seçildi. Yarıya yakını kendisi gençken ailesinin favori çocuğu olduğunu söyledi. MyVoucherCodes.co.uk tarafından yapılan araştırmada çoğu ebeveyn çocuklarına eşit ilgi gösterilmesine gerek olmadığını, çünkü her çocuğun farklı olduğunu düşündüğü ortaya çıktı.

Web sitesi yetkilisi Mark Pearson “Favori çocuk’ duygusuz bir şey gibi gözükebilir ancak sanırım bu bir şeyi paylaşımla ilgili. Yani birinden çok diğeriyle paylaşım” dedi.

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler