Tiroide dikkat !..

06 Haziran 2013 Devamı

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Uysal, tiroid hastalıklarının her yaşta, cinste ve ırkta görülebileceğini, aklın ve vücudun gelişmesini olumsuz etkileyebileceğini bildirdi.

Uysal, Dünya Tiroid Günü nedeniyle AÜ Tıp Fakültesi Morfoloji binasında düzenlenen hastaları bilgilendirme toplantısındaki konuşmasında, Avrupa Tiroid Birliği ve Amerikan Tiroid Birliğinin başlattığı kampanya sonucu 2008′den beri düzenlenen günün amacının, tüm dünyada tiroid hastalığıyla ilgili farkındalığın artırılması olduğunu söyledi.

Karmaşık bir yapısı olan tiroid hastalıklarıyla ilgili tedavi olanaklarının geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Uysal, “Tiroid hastalıkları her yaşta, cinste ve ırkta görülebilir, aklın ve vücudun gelişmesini olumsuz etkileyebilir” dedi.

Toplantıda, Ankara’daki farklı üniversitelerden uzmanlar guatr, iyot eksikliği, hipertiroidi, hipotriodi, tiroid nodülleri ve kanserlerine ilişkin bilgi verdi ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik