Sünnete dikkat !

22 Temmuz 2012 Devamı

Isparta Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mustafa Çelik, “Sünnetin tıbbi açıdan sayısız yararı olduğu birçok araştırmada gösterilmiştir. Sünnet edilmemiş kişilerde birçok sağlık sorunu görülebilmektedir. ” dedi.

Sünnet işleminin 0-3 yaş ya da 6-7 yaş arasında yapılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Çelik, “Yeni doğan döneminde penis damar ve sinir ağı tam olarak gelişmediğinden, lokal anestezi ile sünnet işlemi rahatlıkla uygulanabildiği için bu dönem sünnet işlemi için tercih edilebilir. Çocuğun 2-6 yaş arası, özellikle de 4-5 yaş arası ise sünnet için tercih edilmemesi gereken yaşlardır. Bu yaşlarda yapılacak bir sünnet, çocukta psikolojik açıdan olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle çocukların bu yaşlarda sünnet edilmesini önermiyoruz” diye konuştu.

Sünnet işleminin, çocuk cerrahi uzmanları ve üroloji uzmanlarınca yapılmalısı gerektiğine işaret eden Dr.Çelik, “Sünnet işleminin uygun olmayan koşullarda ve ehliyetsiz kişilere yaptırılması, çocuğun geleceğini karartabilecek hataların doğmasına neden olabilir. Hatalı sünnet, peniste kalıcı hasarlara ve cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olarak çocuğun hayatını karartabilir” şeklinde konuştu. Tüm bu nedenlerden dolayı sünnetin ehil ellerde ve hastane ortamında yapılmasının hayati önem taşıdığını anlatan Dr. Çelik, “Hastane ortamında yapılmasıyla; sterilizasyon koşullarının tam olarak sağlanabilmesinden dolayı sünnet sonrası akut enfeksiyonlar dışında; hepatit B ve hepatit C gibi kötü sterilizasyon koşullarından kaynaklanabilecek kronik enfeksiyonlarında önüne geçilmiş olur. Sünnet işlemi, uzman kişilerce, çocuğun psikolojik olarak en az travma göreceği şartlar sağlanarak gerçekleştirilir” dedi.

Penis damar ve sinir ağı bu dönemde tam olarak gelişmemiş olduğundan, işlemin rahatlıkla lokal olarak uygulanabildiğini belirten Dr. Çelik, kanama komplikasyonunun çok az gözlendiğini, çocuğun psikolojik olarak etkilenmediğini ve işlem sonrası bakımın kolay ve iyileşmenin hızlı olduğunu sözlerine ekledi.

Kategori: Bebeğim, Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik