Tek çözüm tüp bebek değil !

15 Ekim 2012 Devamı

Kısırlık denince akla gelen ilk tedavi yöntemi tüp bebek oluyor. Oysa Prof. Timur Gürgan’a göre, bu seçeneğe gelinceye kadar farklı yöntemlerin gözden geçirilmesinde fayda var.

Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon çiftin çocuk sahibi olmakta sorunla karşılaştığı biliniyor. İstediği zamanda çocuk sahibi olamayan insanlar sosyal, psikolojik, ekonomik sorunlar ve çıkmazlar yaşıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Timur Gürgan’a göre sorun, bilimsel ve gerçekçi bir yaklaşımla ele alınmadığından giderek büyüyor.

Erken tanı ve tedavinin önemine vurgu yapan Prof. Gürgan, “Gittiğiniz tüp bebek merkezlerinde hemen aşılama ya da tüp bebek tedavisini kabul etmeyin. Mutlaka bir smear testi ve check-up yaptırın” önerisinde bulunuyor.

KISIRLIĞA ETKİ EDEN FAKTÖRLERE DİKKAT
“Kısırlık merkezlerine başvuran hastaların neredeyse yarısında sperm kalitesindeki düşüklük göze çarpıyor” diyen Prof. Gürgan’a göre; sigara, alkol kullanımı, zararlı gazlar, radyasyon, ozon tabakasındaki incelme, elektromanyetik alanlar, yeme alışkanlıkları ve hatta giyim şeklindeki değişiklikler bile kısırlıkta etkili olabilir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinden önce bütün bu etkenlerin üzerinde durmakta fayda var.

Tüp bebek tedavilerinde tek amacın gebelik olmadığını söyleyen Prof. Gürgan, “Özellikle genç kadınlara fazla sayıda embriyo transferi yapılarak gebelik olasılığı arttırılabilir. Ancak üçüz ve üzerindeki gebelikler erken doğum, prematüre ve sağlıksız bebek, bebek kaybı olasılıklarının da arttığı için çoğul gebeliklerin önlenmesine çalışılmalıdır” diyor.

Kategori: Araştırma, Genel, Haberler, Hamilelik