Hamilelikte diş kaybı normal değil !

08 Nisan 2012 Devamı

Uzmanlar, ‘Her hamilelikte diş kaybetmek normaldir, çünkü bebekler annelerin dişlerinden mineralleri alırlar’ inanışının yanlış olduğunu söylüyor

Hamilelik döneminde hormonlarda görülen değişikliklerin dişetlerindeki kılcal damar sayısını etkileyip ödem ve iltihap riskini arttırdığın belirten Diş Hekimi Kübel Öztürk, bu durumun ağız içi rahatsızlıklara uygun bir ortam sağlandığını söyledi.

Hamilelik dönemi ve öncesinde anne adaylarında oluşabilecek diş ve dişeti ile ilgili herhangi bir sorunun, düşük, erken doğum ve düşük kilolu bebek riskini 7 kat artırdığını belirten Dr. Öztürk, hamileliğin ağız-diş sağlığını nasıl etkilediğini şöyle anlattı:

“Hamilelikle beraber sık sık ve az miktarda beslenme olur. Ağız bakımı da bu yeme sıklığını takip etmelidir. Hamileliğin ilk üç ayında sıkça görülen sabah bulantıları diş fırçalamayı, bazen beslenmeyi dahi zorlaştırabilir. Eğer bu bulantılar kusma ile beraber görülürse, ağız bakımı daha da önem kazanır.

Kusmayı takiben hemen diş fırçalanmamalı, ağız bol suyla çalkalanmalıdır. Aksi takdirde mide asiti ile birleşen diş fırçalama işlemi, dişlerin yapısında aşınmalara yol açmaktadır. Ancak çalkalamayı takiben 1 saat sonra dişler fırçalanmalıdır. Bu dönemde ilaç kullanımı tamamen doktor kontrolü altında olmalıdır.

Farklı ilaç guruplarının bebeğe verebileceği pek çok zararın yanı sıra, oluşmakta olan diş germleri açısından da önemlidir. Örneğin tetrasiklin türevi antibiyotik kullanımı bebeklerin dişlerinde kahverengi tonlarında renkleşmelere yol açar.”

DİŞ KAYBI İHMALDEN KAYNAKLANIYOR

“Her hamilelikte diş kaybetmek normaldir; çünkü bebekler annelerin dişlerinden mineralleri alırlar inanışı kesinlikle çok yanlıştır” diyen Öztürk, bunun nedenini şöyle açıkladı: “Annede yetersiz kalsiyum alımı veya yeme bozukluğu varsa bebekler bu eksiği annenin kemiklerinden aldıkları kalsiyum ile gidermeye çalışırlar. Biliyoruz ki dişlerden kalsiyum çözülmesi gibi bir durum kesinlikle doğru değildir. Anne adaylarında görülen diş kayıpları tamamen annenin ağız bakımındaki ihmallerinden kaynaklanmaktadır. Hamilelik ve diş çürümeleri arasında direkt bir bağlantı olmasa da belirttiğimiz etkenlerin bir araya gelişi ile bozulan ağız hijyeninde çürük oluşma ve çürüğün ilerleme hızının da arttığını biliyoruz.

Hamilelik döneminde sanıldığı gibi dişhekimine gitmek ve gerekli tedavileri yaptırmak sakıncalı değildir. Hamileliğin başlangıcıyla beraber, diş hekimine başvurmalı ve son 6 ayda yapılmamış ise diş taşı temizliği uygulanmalıdır. Diş taşı temizliği tüm hamilelik boyunca yapılabilen, son derece faydalı ve rahat ettirici bir işlemdir. Mümkünse hamileliğin 3’üncü ayında, 6’ncı ayında veya hemen doğum öncesinde yapılmalıdır ki anne adayları bebekleriyle meşgul oldukları ilk günlerini ağız sağlığı açısından da rahat ve huzurlu geçirsinler.

HAMİLELERE ÖZEL ANESTEZİ UYGULANIYOR

Hamilelik süresince müdahale açısından en rahat dönem 3 ile 6 ay arasındaki 2’nci periyottur. Eğer anne adayının ağzında hamilelik döneminde sorun çıkarabilecek bir çürük, iltihaplı dişetleri, gömük 20 yaş dişleri varsa jinekologu ile gerekli konsültasyonların yapılıp, en kısa sürede müdahalenin gerçekleşmesi çok önemlidir. Anlatılan sorunların hepsi, hem anne adayının şiddetli ağrı çekmesine hem de enfeksiyon oluşmasına yol açabilir. Hamileler için hazırlanmış özel anestezik solüsyonlarla anestezi uygulanıp ağrı engellenerek müdahale edilebilir.”

Kategori: Haberler, Hamilelik, Sağlık & Güzellik