Spor kanserden koruyor

20 Mayıs 2013 Devamı

Çok geç başlansa bile spor yapmanın insanı kanserden koruduğu açıklandı…

Uzmanlar özellikle akciğer ve bağırsak kanseri riskinin sporla azaltılabileceğini belirtti.

Orta yaşlı erkeklerin iyi bir spor programıyla akciğer ve kolorektal kanser riskini düşürebileceği ifade edildi. Vermont Üniversitesi’nden Susan Lakoski liderliğinde ekibin yaptığı araştırmata göre eğer bir erkek 50’li yaşlarında fit durumdaysa bu kanser türlerinin yanı sıra prostat kanseri olması da azalıyor.

Lakoski’nin Chicago’da düzenlenen Amerikan Klinik Onkoloji Topluluğu’nun yıllık toplantısında sunduğu araştırmada fitness yapan erkeklerin kalp-damar hastalıklardan ölme riskinin de düştüğünü gözlemlediklerini belirtti.

Lakoski yaptığı açıklamada hareketin kanser riski ve ölüm oranına etkisinin yeni ve önemli klinik etkileri olduğunu söyledi. Lakoski’ye göre fiziksel hareketle fitness çok farklı.

Washington Hospital Center’dan Sandra Swain bulguların çok yeni ve heyecan verici olduğunu söyledi. Swain “Uzmanlar kilonun önemli olmadığını söylüyor. Eğer bir erkek obez değilse, eğer formda değilse o kişide kanser olma riski yine de yüksek” diyerek spro yapmanın önemine dikakt çekti.

Lakoski ve ekibi Cooper Boylamsal Çalışma Merkezi’ndeki 17 bin 49 erkeği takibe aldı. 20 yıl sonra 2332’sine prostat kanseri, 276’sına kolorektal kanser ve 277’sine akciğer kanseri teşhisi kondu. Buradaki kişilerin 769’u öldü, 347’si kanserden 151’i kalp-damar hastalıklarından.

Ancak yapılan araştırmada fitness yapan erkeklerin yapmayanlara göre akciğer ve kolorektal kanser olma riskinin daha az olduğu belirlendi. Ancak prostat kanserinde kayda değer bir farklılık gözlemlenmedi.

Kategori: Araştırma, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik