Orta Kulak İltihabı

20 Kasım 2012 Devamı

Orta kulak iltihabı nedir?
Orta kulak iltihabı ,üst solunum yolu enfeksiyonunun östaki borusunu (orta kulağı boğaz arka duvarına bağlayan havalandırma borusunu ) tıkaması ve havalanması bozulmuş olan orta kulak boşluğunda mikropların çoğalmasıyla ortaya çıkan iltihabi durumdur. Kulak ağrılıdır, Çünkü iltihaplı sıvı kulak zarı üzerine baskı yapıp bombeleşmesine neden olur.Kulak zarındaki bu gerginlik aşırı huzursuzluk, ağrı ve ve uykusuzluk nedenidir.

Çocukların çoğu en az bir kez kulak enfeksiyonu geçirir. Çocukların çok azında orta kulaktaki yüksek basınç, zarın delinmesine neden olabilir ve kulaktan sarı, bulanık bir sıvı akabilir. Eğer verilen tedaviyi uygularsanız çocuğunuz kısa zamanda tamamen iyileşecektir. Kulağın ve işitmenin sürekli zarar görmesi nadir görülür ve tedavide gecikme, tam ve uygun süre ilaç kullanılmaması neticesinde ortaya çıkar.

Nasıl tedavi edilir?
Antibiotikler genellikle kullanılmak zorunda kalınır. Tedaviye yardımcı olarak ağrı kesiciler (paracetamol ve ibuprofen) antibiyotik etkisini gösterene kadar, kulak ağrısı ve 38,5 C üzerindeki ateş için kullanılabilir.

Aktivite kısıtlamanmalı mı?
Çocuğunuz dışarı çıkabilir ve kulaklarını örtmesi gerekmez. Kulak zarında delinme ve akıntısı olmadığı sürece yüzmesinde ve banyo etmesinde sakınca yoktur. Uçak ve dağ yolculukları çocuğunuz çıkışta ve inişte, emzik kullandığı veya sakız çiğnediği sürece güvenlidir. Kendini daha iyi hissettiğinde veya ateşi düştüğünde, okul veya yuvaya dönebilir.

Kontrol gerekli mi?
10 gün sonra çocuğunuzun kulağınının kontrol edilmesi uygundur. Şüpheli bir durum varsa çocuğunuzun işitmesi test edilebilir. Bu testler özellikle enfeksiyon kulak zarında kalıcı hasar yaptıysa düşünülebilir.

Kulak enfeksiyonlarını önlemek için ne yapmalı?

1. Çocuğunuzu sigara dumanından koruyun.
2. Hayatın ilk yılında çocuğunuzu enfeksiyonlardan koruyun.
3. Kalabalık yuva yerine evde bakıcı veya yakınınıza baktırın.
4. Bebeğinizin ilk 6 ayında anne sütü ile emzirin. Anne sütündeki antikorlar kulak enfeksiyonu sıklığını azaltmaktadır.
5. Çocuğunuzun biberonunu 45C’de tutun ve yatar pozisyonda kesinlikle beslemeyin. Yatay pozisyonda çocuğunuzu beslemek, mama ve sıvı besinlerin östaki borusuna geri akımını sağlamaktadır. Bu da östaki borusunda tıkanıklığa yol açarak iltihaba zemin hazırlamaktadır.
6. Allerjileri kontrol edin. Çocuğunuzun sürekli burun akıntıları varsa allerjinin etken olduğunu düşünün.
7. Eğer çocuğunuz sürekli horluyorsa veya ağzından nefes alıyorsa büyük geniz eti olabilir; bu da kulak enfeksiyonunu neden olabilir.
8. Kulak için koruyucu olabilecek influenza virus (grip), pnömokok(zatürre), Hemophilus İnfluenza tip b (menenjit) aşılarını imkanlar dahilinde yaptırın.

Dr.Şükrü Çido
Türkiye Hastanesi

Kategori: Bebeğim, Çocuğum, Uzm.Dr. Şükrü Çido, Yazarlar