Böbrek yetmezliği kalp krizi riskini artırıyor

15 Haziran 2013 Devamı

Böbrek yetmezliği bulunan hastalarda kalp krizi riski, sağlıklı kişilere oranla 10 kat fazla görülüyor.

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Siren Sezer, böbrek yetmezliğiyle kalp hastalığının birbirine çok parelel iki hastalık olduğunu belirtti.

Böbrek hastalarının teşhisten itibaren kalp hastası olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Düzenli incelemenin kalp ve damar hastalıkları açısından da önemine değinen Sezer, böbrek hastalarının yüzde 60’ının kalp ve damar hastalıklarına bağlı sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Sezer, böbrek hastalarında ilk sıradaki ölüm nedenin “kalp” olduğunu vurgulayarak, bunların kalp krizi, kalp yetmezliği, kalpte ritim bozukluğu ya da felç şeklinde geliştiğine dikkati çekti.

Sezer, ” Böbrek yetmezliğine bağlıdiyaliz hastası, kendi yaşıtlarından yaklaşık 10 kat fazla kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler ölüm nedeni ile karşı karşıyadır” diye konuştu.

Böbrek yetmezliğinde erken evreden itibaren kalp krizi riskinin bulunduğunu dile getiren Sezer, birçok vakanın böbrek hastalığı son döneme gelmeden kalp hastalığı nedeniyle kaybedildiğini belirtti.

Sezer, “20 yaşında bir diyaliz hastasının, 20 yaşındaki sağlıklı bir kişiye göre 500 kat fazla kalp krizi geçirme riski mevcut” ifadesini kullandı.

Kategori: Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik