Kucağa Alınmayan Bebekte Büyüme Geriliği!

24 Kasım 2015 Devamı

Anne ve babanın bebeklerini kucağında sallaması, sevmesi ve dokunması büyüme geriliğini önlüyor. Uzmanlar, bebeklerin annesi babası onu öptükçe, kucağına alıp salladıkça, besledikçe, banyo yaptırdıkça, altını değiştirdikçe, dokundukça ve sevgi dolu gözlerle baktıkça kendini daha güvende hissettiğini belirtiyor.

Sevilmeyen ve kucakta oynanmayan bebeklerde ise büyüme geriliği olacağına dikkat çekiliyor. .Bebeklerin 2 aydan itibaren anne yüzünü diğer yüzlerden ayırt etmeye başlıyor.

Bebek dördüncü aydan itibaren nesnelerin 3 boyutlu olarak algılanması başlar. 6 aylık bebek, çevresini ve yetişkinlerin yaptıklarını dikkatle izler, aynadaki görüntüsüne gülümser. 3 metre uzaklıktan küçük topların yuvarlanışını takip eder. Fakat dikkatini uzun süre yoğunlaştıramaz. 6 aydan itibaren yabancı yüzleri ayırt etmeye başlar.

Bebeğin, dördüncü ayından itibaren en çok annesinin gözüne baktığı ve annesiyle göz temasıyla iletişim kurduğunu, anne ve babası tarafından sürekli sevilen, kucağa alınan, öpülen, elleri ve ayakları okşanan ve sevgi dolu gözlerle bakılmasının büyüme geriliğinin önüne geçilmesini sağlayacağını ifade etti.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: Bebeğim, Genel, Haberler