Grip aşısının tam zamanı

17 Eylül 2012 Devamı

Eylül ayının grip aşısı için en uygun zaman olduğu, risk grubundakilerin fazla gecikmeden aşı yaptırması gerektiği bildirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, grip aşısının her yıl yapılması gerektiğini söyledi.
Grip aşısının ekonomik kayıpları da engellediğini anlatan Dökmetaş, ”Çok cüzi bir fiyata bir doz aşı yaptırabiliyorsunuz. Eğer bu aşıyı yaptırmazsanız o hastalık kişide bazen 10-20 bin liraya mal olan bir tedavi yüküne yol açıyor” dedi.

Dökmetaş, ”Özellikle risk gruplarında yer alanlara mutlaka grip aşısı yaptırmalarını öneriyoruz. 65 yaşın üzerindekiler, kronik hastalığı bulunanlar, diyabet, böbrek, kalp ve akciğer rahatsızlığı olanlar mutlaka aşı yaptırmalı. İsteyen herkese de grip aşısı yapılabilir” diye konuştu.

Prof. Dr. Dökmetaş, risk grubundakilere ücretsiz aşı yapıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:
”Tam aşı olma mevsimi. Çünkü aşıdan 10-15 gün sonra koruyuculuk başlıyor. Ancak kişi aralık ayında aşı yaptırmak isterse ‘aşı olamaz’ diye bir şey yok. O güne kadar bir salgın olmamışsa, kişi sonraki salgınlardan kendini koruyabilir. Aşı olanlarda gribe karşı korunma oranı yüzde 90’lara kadar çıkabiliyor. Grip aşısının 6 ay kadar koruyuculuğu var. Bu aylarda yapılan aşı nisan, mayısa kadar koruyor.”

Her aşıda olduğu gibi grip aşısının ardından da vücutta hafif ateş, kırgınlık olabileceğini söyleyen Dökmetaş, aşının bunun dışında bilinen bir yan etkisi olmadığını ifade etti.

Kategori: Genel, Haberler, Kış Hastalıkları, Sağlık & Güzellik