Kadınlara Rahim Ağzı Kanseri Uyarısı!

12 Mart 2016 Devamı

HPV vücuda cinsel yol ile bulaşarak rahim ağzı bölgesinde bulunan hücrelerin anormalleşip kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlar. Bu değişiklikler 10-15 yıl içinde ilerleyerek kansere dönüşür. Rahim ağzı kanseri tespitinde rutin aralıklarla smear testi yaptırılması önemlidir. Ulusal rahim ağzı kanseri tarama standartlarına göre 30 yaşından sonra her 5 yılda bir smear testi yaptırılması önerilir. Fakat smear sonucunuz ya da risk faktörünüze göre bu sıklık hastanın durumuna özel olarak düzenlenebilir.

ÇOK EŞLİLİK RAHİM AĞZI KANSERİ İÇİN EN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜDÜR
Rahim ağzı kanserinin risk faktörleri arasında cinsel hayata erken başlayan ve çok partner değiştiren kadınlar, çok sayıda doğum yapmak, cinsel ilişkiye 20 yaşından önce başlanması, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, sosyoekonomik düzeyin düşük olması, sigara içmek, bağışıklık sisteminin baskılanması gibi durumlar yer alır. Rahim ağzı kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. Düzenli jinekolojik muayene ve smear testi rahim ağzı kanserinden korunmada yardımcıdır. Serviksdeki değişiklikler, smear testi ile tespit edilerek kanser gelişmeden tedavi edilebilir. Düzenli smear testi yaptırmayan kadınlarda rahim ağzı kanseri riski artmaktadır. Rahim ağzı kanserinden korunmak için erken yaşta cinselliğin başlamaması, ilişki sırasında kondom kullanmak ve düzenli olarak rahim ağzı kanseri taranmasının rahim ağzı kanserinden korunmada etkili yöntemlerdir. Smear testi ile rahim ağzı kanseri riski oldukça azalmıştır.

Sağlık Bakanlığı, bünyesinde bulunan 197 KETEM’e mobil KETEM’leri de dahil etti. Kanser tarama TIR’ları, kadınlar ayağına sağlık hizmetini ulaştırarak kanserden korunma ve erken tanı amaçlanmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın bu tür sağlık hizmetleri kadınlarda kanseri önlemek ve erken teşhis için çok değerli çalışmalardır. Bu vesile ile tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, sağlık ve mutluluk dolu günler geçirmesini dilerim.

Kategori: Genel, Haberler, Kadın