Rahim Ağzı Kanseri Aşısı İçin İdeal Yaş 11-12

11 Mayıs 2014 Devamı

Türkiye΄de her yıl bin 300΄ün üzerinde kadının rahim ağzı kanserine yakalandığı, bu hastaların yarısının hayatını kaybettiği bildirildi. 25 bilim adamının üye olduğu rahim ağzı kanseri çalışma grubu, Türkiye΄de HPV aşısı için en ideal yaşın 11-12 olduğuna karar verdi.

Doç. Dr. Mehmet Faruk Köse, Türkiye΄de her yıl bin 300΄ün üzerinde kadının rahim ağzı kanserine yakalandığını, rahim ağzı kanserini önlemeye yönelik HPV (Human Papilloma Virus) aşısının erken yaşta yapılması gerektiğini bildirdi.

9 ile 26 yaş arasındaki kadınların aşılanması halinde hastalığa yakalanma olasılıkları yüzde 80 oranında azalır. Dünyada kabul gören aşılama yöntemi, seksüel aktivite başlamadan önce HPV aşısı yapmaktır. Her ülke, bu yaş grubunu kendi koşullarına göre belirler. Türkiye için ideal yaşın 11-12 olduğuna karar verdik.

“Hastalığı anlamak zor”

Türkiye΄de her yıl bin 300΄ün üzerinde kadının rahim ağzı kanserine yakalandığını, bu hastaların yarısının da hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bir kadının rahim ağzı kanseri olduğunu hastalığın ilk evrelerinde anlamanın mümkün olmadığını belirten, ileri aşamalarda cinsel ilişki sonrası kanama, akıntı, karın ağrıları, bacak şişliği ve böbrek bozukluğu gibi hastalık belirtilerinin ortaya çıktığını ifade etti.

 

Kategori: Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik