İyi uyku çocuklarda hafızayı güçlendiriyor

28 Şubat 2013 Devamı

Gece iyi uyuyan çocukların hafızalarının güçlü olacağı belirtildi. Araştırmaya göre iyi bir uyku çeken çocuk “örtülü” bilgisini “açık” bilgiye dönüştürmekte yetişkinlerden daha başarılı olur.

Almanya’da yapılan bir araştırmada gece iyi uyku çekmenin çocuklarda hafızanın daha iyi çalışmasına neden olduğu belirtildi. Araştırmada elde edilen bilgi iyi uyuyamayan çocukların okulda neden başarılı olamadığını açığa çıkarıyor. Tuebingen Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının yaptığı araştırmada gece iyi uyku uyuyan çocuk “örtülü” bilgiyi “açık” bilgiye dönüştürmekte yetişkinlere göre daha iyi yaptığı ortaya çıktı.

Örtülü bilgi, insanın aklına tecrübe ve iş aracılığıyla oturtulan bilgidir. Bu bilgi aynı zamanda, açık bilgiyi oluşturmak için kullanılan bilgidir ve diyalog, senaryo ve metafor kullanımıyla iletilmektedir.

Dr. Jan Born ve arkadaşları eğitimli 28 çocuk ve yetişkin üzerinde deney yaptı. Nature Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırma sonucunda çocukların gece uykudan sonra verilen görevleri daha iyi yaptığı ortaya çıktı. Uzmanlar çocukların uyurken beyinlerinde yavaş dalga aktiviteleri olduğunu ve bunun miktarının onlardaki açık hafıza performanslarıyla ilgili olduğunu belirtti.

Beyindeki yavaş hareketin ruh halini restore ettiği ve öğrenme, düşünme ve hatırlama yeteneğiyle ilgili olduğu kaydedildi.

Kategori: Araştırma, Bebeğim, Çocuğum, Genel, Haberler